Climatic effects on finishings
İklimsel faktörlerin ince inşaat işleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 90693
  2. Yazar: CEM KORAY İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN ERANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz İKLİMSEL FAKTÖRLERİN İNCE İNŞAAT İŞLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ İncekara, Cem Koray Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Engin Erant Aralık 1999, 112 sayfa İnşaat işleri her zaman iklimsel faktörlerin etkisi altında kalmıştır. Bu faktörler etkilerini farklı inşaat işlerinde farklı şekilde gösterirler. Bu tez çalışmasındaki amaç, aşağıda belirtilen maddeler çerçevesinde iklimsel faktörlerin ince inşaat işleri üzerindeki etkilerini incelemektir. 1) Hangi işlerin“ince işler”grubuna dahil olduğunu belirlemek, 2) Hangi İklimsel Etkenlerin (Orta Avrupa coğrafyasında) inşaat işlerine etki ettiğini belirtmek ve bunları tanımlamak, özellikle bunların istatistiksel değişimlerini göstermek, 3) Birinci Maddede belirtilen inşaat işlerinden hangilerinin kayda değer biçimde ikinci maddede sıralanan iklimsel faktörlerden etkilendiğini yazmak. Etkilerin sebeplerini ve sonuçlarını belirtmek, 4) İncelenen işlerin yapılabilmesi için gerekli olan iklimsel sınırları belirlemek. Bunun için teknik spesifikasyonları (TSE, DİN v.s.), ayrıca üretici firmaların kullanım kılavuzlarını v.s. kullanmak, 5) Yukarıda tartışılan iklimsel etkenlerin, yukarıda belirtilen işlere etkilerini azaltmak ve/veya yoketmek için ne gibi önlemler alınabileceğini incelemek. Bu önlemlerin hayata geçirilebilmesinin maliyet ve süre hesaplarına etkisini belirtmek. Anahtar Kelimeler : İklimsel Faktörlerin İnce İnşaat İşleri Üzerindeki Etkileri, İnce İnşaat İşleri, İklimsel Faktörler lv ^. VC ¥Ultt£kU>kiTIM KUftüı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CLIMATIC EFFECTS ON FINISHINGS İncekara, Cem Koray M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Dr. Engin Erant December 1999, 112 pages Construction works have always been affected by climatic factors. These factors come up in different ways for different construction works. The aim of this thesis study is to observe climatic effects on finishing works under the framework of the following points. 1) To determine which construction work items are included to the“Finishings”2) To indicate which climatic factors (in the Central European region) affect construction works by identifing them, and showing their statistical variations in particular. 3) To identify which construction works, determined in article 1, are affected by climatic factors as determined in article 2. To emphasize the reasons and the results of these effects. 4) To determine required climatic limits for the continuity of the examined work items. For this purpose, to use technical specifications (i.e. TSE, DIN etc.) and manufacturers' instructions. 5) To examine which precautions can be taken to reduce or remove the effects of the mentioned climatic factors on the above mentioned subjects. To determine the effects of the realization of these precautions on the cost and duration calculations. Keywords : Climatic Effects on Finishings, Finishings, Climatic Effects 111