Hidroksil grup içeren kaliksaren temelli moleküllerin çizgisel ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of linear and non-linear optical properties of calyxarene-based molecules containing hydroxyl group
- Tez No: 906927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMRE KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, hidroksil grubu ihtiva eden kaliksaren temelli molekülün çizgisel ve çizgisel olmayan optik özellikleri kuramsal olarak incelenmiştir. Bu çalışma esnasında aynı zaman da ilgili moleküle ait en yüksek dolu moleküler orbital (Highest Occupied Molecular Orbital – HOMO) ve en düşük dolmamış moleküler orbital (Lowest Unoccupied Molecular Orbital – LUMO) seviyeleri ve bunlarla alakalı olarak tek foton soğurma dalga boyları da kuantum mekaniksel yöntemlerle belirlenmiştir. Tüm bu kuantum mekaniksel parametrelerin belirlenmesinde GAUSSIAN03W programından faydalanılmıştır. İlk olarak ilgili molekülün geometri optimizasyonu yapılmış ve daha sonra bahse geçen programın desteklediği DFT/B3YLP hesaplama yöntemi kullanılarak molekülün kuantum kimyasal hesaplaması gerçekleştirilmiştir. Sonlu alan yaklaşımı kullanılarak çizgisel ve çizgisel olmayan optik özelikleri ile alakalı olan, kalıcı elektrik dipol moment, statik çizgisel kutupluluk ve birinci yüksek kutupluluk bileşenleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, molekülün kayda değer çizgisel ve çizgisel olmayan optik tepkilerinin mevcudiyetini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, the linear and non-linear optical properties of calixarene-based molecules containing hydroxyl groups were theoretically examined. During this study, the highest occupied molecular orbital (HOMO) and lowest unfilled molecular orbital (LUMO) levels of the relevant molecule and the corresponding single photon absorption wavelengths were also determined by quantum mechanical methods. GAUSSION03W program was used to determine all these quantum mechanical parameters. First, the geometry optimization of the relevant molecule was performed and then the quantum chemical calculation of the molecule was performed using the DFT/B3YLP calculation method supported by the mentioned program. Using the finite field approach, permanent electric dipole moment, static linear polarizability and first high polarizability components, which are related to linear and non-linear optical properties, were obtained. The results obtained showed the existence of remarkable linear and non-linear optical responses of the molecule.