Bir Kuşak Bir Yol Projesi ve Türkiye'nin rolü üzerine bir inceleme
A review on the One Belt One Road Project and Turkiye's role
- Tez No: 906926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çin'in Bir Kuşak Bir Yol (BKBY) Projesi, modern dönemin en büyük ve en iddialı ekonomik ve stratejik girişimlerinden biri olarak dünya çapında önemli yankılar uyandırmıştır. Bu proje, Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan geniş bir coğrafyada altyapı yatırımları, ticaret yollarının modernizasyonu ve ekonomik iş birliği hedefleri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Türkiye, BKBY Projesi'nin önemli bir parçası olarak, stratejik konumu ve bölgesel güç dengelerindeki rolü nedeniyle bu projede kritik bir aktör haline gelmiştir. Bu çalışma, BKBY Projesi'nin Türkiye üzerindeki ekonomik, jeopolitik ve stratejik etkilerini analiz etmektedir. Çalışma kapsamında, Türkiye'nin proje içerisindeki rolü, bu rolün Türkiye'nin ekonomik büyümesine ve bölgesel politikalarına olan katkıları ve potansiyel riskler incelenmiştir. Ayrıca, BKBY Projesi'nin Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine olan etkileri ve bu etkilerin ülkenin gelecekteki stratejik konumlanmasındaki önemi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'nin BKBY Projesi'ndeki yerinin önemi ve projeden elde edeceği kazanımların sürdürülebilirliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
China's One Belt One Road (OBOR) initiative has had significant global impact as one of the most important and assertive economic and strategic projects. Designed to foster economic cooperation and modernize the trade route, the project involves extensive infrastructure investments connecting Asia, Europe, and Africa. Türkiye, strategically positioned as a key player in regional power dynamics, has emerged as a vital participant in the OBOR initiative. This study analyzes the economic, geopolitical, and strategic implications of the OBOR project on Turkey. It examines Türkiye's role within the project, its contribution to Türkiye's economic growth and regional politics, and potential risks. Additionally, the research investigates the OBOR project's influence on Türkiye's international relations and its significance for Turkey's future strategic position. Ultimately, the study rigorously assesses Türkiye's place and value within the OBOR initiative and the sustainability of potential gains derived from the project.