Obez bireylerde beyaz çay tüketiminin antropometrik ve biyokimyasal parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of white tea consumption on anthropometric and biochemical parameters in obese individuals
  1. Tez No: 906937
  2. Yazar: KERİMALİ AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Obezite, son yıllarda dünya çapında endişe verici oranlarda arttı. Obezite; kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, hipertansiyon, dislipidemi gibi birçok hastalıklarla ilişkilidir. Obezite ile ilgili yapılan birçok çalışma yeşil çay ile ilgili yapılmıştır. Beyaz çayın obezite üzerine etkisi ile ilgili herhangi bir klinik araştırmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmada, obez bireylerde beyaz çay tüketiminin etkisi antropometrik ve biyokimyasal olarak incelendi. Antropometrik ve biyokimyasal ölçümler sonucu obezler; kontrol, orlistat, metformin ve beyaz çay grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Medikal tedaviyi tercih edenlere; diyet, egzersiz ve orlistat veya metformin verildi. Medikal tedaviyi tercih etmeyenlere ise; diyet, egzersiz ve beyaz çay verildi. İlaç veya beyaz çayı tercih etmeyen obez bireylere sadece diyet ve egzersiz programı verildi. Çalışma 12 hafta boyunca sürdü.12.hafta sonunda tekrar antropometrik ve biyokimyasal ölçümler yapıldı. Tüm gruplarda; vücut ağırlığı, bel çevresi ve VKİ parametreleri anlamlı düşüş göstermiştir. Beyaz çay grubunda; serum kolesterol, LDL-K ve TG düzeyleri anlamlı düşüş gösterirken, serum HDL-K düzeyi anlamlı artış göstermiştir. Diğer gruplar istatiksel olarak anlamlı fark göstermemiştir. Beyaz çay grubunda; serum TNF-α, IL-6, IL-1β ve MMP-9 düzeyleri anlamlı düşüş gösterirken, diğer gruplar anlamlı fark göstermemiştir. Beyaz çay grubunda; serum adiponektin, leptin, ghrelin ve asprosin düzeyleri anlamlı düşüş gösterirken, diğer gruplar anlamlı fark göstermemiştir. Kontrol grubu hariç tüm gruplarda serum glukoz düzeyi anlamlı düşüş göstermiştir. Beyaz çay grubunda; serum MDA ve 8-OHdG düzeyleri anlamlı düşüş gösterirken, serum GSH düzeyleri anlamlı artış göstermiştir. Diğer gruplar anlamlı fark göstermemiştir. Serum pankreatik lipaz düzeyi, beyaz çay ve orlistat grupları anlamlı düşüş göstermiştir. Beyaz çay ile diğer gruplar arasında; vücut ağırlığı, bel çevresi ve vücut kitle indeksi parametreleri anlamlı fark göstermiştir. Çalışmamızda, beyaz çay tüketiminin obezitenin tedavisinde önemli rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Obesity has increased at alarming rates worldwide in recent years. Obesity is associated with many diseases such as type 2 diabetes and dyslipidemia. Many studies on obesity have been conducted on green tea. No clinical data has been found in the literature regarding the effect of white tea on obesity. In this study, the effect of white tea consumption in obese individuals was anthropometrically and biochemically investigated. Based on the antropometric and biochemical assessments, the patients were asigned into control, orlistat, metformin and white tea groups. Those who prefer merdical treatment were given diet, exercise and orlistat or metformin. Those who did not prefer medical treatment were given diet, exercise and white tea. Obese people who did not prefer medication or white tea were given only a diet and exercise program. The study lasted for 12 weeks. At the end of the 12th week, anthropometric and biochemical measurements were reassessed. Body weight, waist circumference, and body mass index parameters decreased significantly in all groups. In the white tea group, contrary to a significant elevation of serum HDL-C, serum cholesterol, LDL-C and TG levels decreased significantly. Other groups did not show significant differences. Serum TNF-α, IL-6, IL-1β and MMP-9 levels decreased significantly in the white tea group, while there was no significant difference in the other groups. Serum adinopectin, leptin, ghrelin and asprosin levels decreased significantly in the white tea group, which did not differ significantly in the other groups. Serum glucose levels decreased significantly in all groups except for the control group. In the white tea group; while there was a significant decrease in the levels of serum MDA and 8-OHdG, the opposit was true for GSH. There was no significant difference in the other groups. Serum pancreatic lipase level decreased significantly in white tea and orlistat group. Body weight, waist circumference and body mass index parameters showed significant differences between the white tea and the other groups. In our study, it has been observed that white tea consumption has an important role in the treatment of obesity.