Veled Çelebi İzbudak'ın hayatı ve Konya Seyahatnâme'si
The life of Veled Çelebi İzbudak and his Konya Travel
- Tez No: 906938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1869 yılında dünyaya gelmiş olan Veled Çelebi İzbudak'ın hayatı boyunca yapmış olduğu birçok eser çalışmaları mevcuttur. Posnişinlik görevi öncesi ve sonrası dâhil olmak üzere birçok şehri görme fırsatı bulan Veled Çelebi İzbudak'ın kaleme almış olduğu Konya Seyahatnamesi adlı eserinde Hastalıklar, tedavi yöntemleri, Konya ilinde bulunan Medreseler, Mevlana Dergâhında bulunan ve buraya yakın mevkide olan Kabirler, Sandukalar, Kitabeler hakkında da yapmış olduğu incelemeler kaleme alınmıştır. Eser iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Konya ve Mevlana Dergâhında bulunan önemli eserlerin incelenmesi, ikinci bölümde ise hastalıklar ve tedavi yöntemlerinden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Veled Çelebi İzbudak, who was born in 1869, has many works done throughout his life. In his work titled Konya Travelogue, written by Veled Çelebi İzbudak, who had the opportunity to see many cities before and after his duty as posnişin, he also wrote about diseases, treatment methods, Madrasahs in the province of Konya, Tombs, Coffins and Inscriptions in the Mevlana Dervish Lodge and nearby. The investigations carried out were written down. The work consists of two parts. In the first part, the important works in Konya and Mevlana Lodge are examined, and in the second part, transplantation and treatment methods are mentioned.