İş yükünün işe angaje olma üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A study on the impact of workload on employee engagement
  1. Tez No: 906936
  2. Yazar: SELEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İş yükü ve çalışan performansı arasındaki ilişki, modern iş dünyasında hem yöneticiler hem de çalışanlar için kritik bir konudur. İş yükü, bir çalışanın belirli bir zaman diliminde tamamlaması gereken görevlerin miktarını ve karmaşıklığını ifade eder. İş yükü, çalışanların işe angaje olma düzeyleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. İşe angaje olma, çalışanların işlerine olan bağlılıklarını, motivasyonlarını ve işlerinden aldıkları tatmini ifade eder. Yüksek düzeyde angaje olan çalışanlar, işlerine daha fazla enerji ve zaman ayırır, işlerini sahiplenir ve organizasyona karşı daha büyük bir bağlılık gösterirler. İş yükünün işe angaje olma üzerindeki etkisi karmaşıktır ve hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu çalışma, çalışanların üstüne yüklenen iş yükünün işe angaje olma düzeylerine etkisini incelemek amacıyla oluşturulmuştur. Araştırma Burdur ilindeki Burdur Devlet Hastanesi sağlık çalışanları üzerinde yapılmıştır. Anket tekniği ve kolayda örneklem yöntemiyle veri toplanmış olup 276 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Elde edilen anket verileri doğrultusunda doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, regrasyon testi, t-testi ve anova analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerin bulguları sonucunda iş yükünün işe angaje olma ve işe angaje olma alt boyutları olan istek duyma, işe adanma ve işe yoğunlaşma üzerinde de negatif ve anlamlı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır ve hipotezler kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between workload and employee performance is a critical issue for both managers and employees in the modern business world. Workload refers to the amount and complexity of tasks that an employee is required to complete within a certain period of time. Workload has significant effects on employees' levels of job engagement. Job engagement refers to employees' commitment, motivation, and satisfaction with their work. Employees who are highly engaged devote more energy and time to their work, take ownership of their tasks, and show greater commitment to the organization. The impact of workload on job engagement is complex and can lead to both positive and negative outcomes. This study was conducted to examine the effect of workload on employees' levels of job engagement. The research was carried out on healthcare workers at Burdur State Hospital in Burdur province. Data were collected using a survey technique and convenience sampling method, reaching 276 healthcare workers. Based on the survey data, confirmatory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, regression test, t-test, and ANOVA analysis were conducted. The findings of the analyses revealed that workload has a negative and significant effect on job engagement and its sub-dimensions, which are vigor, dedication, and absorption. As a result, the hypotheses were accepted.