Kadın sağlık çalışanlarında ikincil travmatik stres bozukluğu ve merhamet yorgunluğu
Secondary traumatic stress and compassion fatigue in female healthcare professionals
  1. Tez No: 906961
  2. Yazar: SIDIKA TANSU SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İLÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Merhamet yorgunluğu ve ikincil travmatik stres bozukluğu (İTSB), sunulan bakımın merhamet içermesi ve bakım sunma esnasında maruz kalınan acı ve travmatik durumlardan dolayı bakım sunan sağlık çalışanlarında ele alınması gereken önemli konulardan biri haline gelmiştir. Bu araştırma, kadın sağlık çalışanı olarak bakım sunanlarda merhamet yorgunluğu ve İTSB arasındaki ilişkiyi incelemek ve hangi faktörlerin bu oluşum üzerinde etkin rol oynadığını belirlemek amacıyla planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma Mayıs-Eylül 2022 tarihleri içerisinde Sakarya il merkezinde bulunan bir kamu hastanesinde bakım veren 335 kadın sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri kadınların tanıtıcı özelliklerini içeren veri toplama formu, İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ) ve Merhamet Yorgunluğu- Kısa Ölçeği (MY-KÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin bilgisayar ortamında SPSS 24.0, yüzde, t- testi, ANOVA, korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Compassion fatigue and secondary traumatic stress disorder (STSD), have become one of the important problems that need to be addressed in healthcare professionals because care involves compassion and the painful and traumatic situations experienced while providing care. In this study, it was aimed to examine the connection between Compassion Fatigue and STSD in female healthcare professionals and to determine which factors played an active role in this formation. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted on 335 female healthcare professionals providing care in a public hospital in Sakarya city center between May-September 2022. The data were collected through a personal information form based on relevant literature information, the Compassion Fatigue – Short Scale (CF-SS) and the Secondary Traumatic Stress Scale (STSS). The data were evaluated by computerized environment using SPSS 24.0, percentage, t-test, ANOVA, correlation analysis.