Yönetici hemşirelerin hemşirelikte güç ve güçlenmeye yönelik algı ve deneyimleri: Niteliksel bir çalışma
Management nurse's perceptions and experiences of power and empowerment in nursing: s qualitative study
- Tez No: 906960
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Güçlendirme kaliteli bakım hizmeti sunma ve hemşirelerin mesleki gelişimi için önemlidir. Bu doğrultuda yönetici hemşirelerin güç ve güçlenmeyi nasıl algıladıkları kritiktir. Bu çalışma yönetici hemşirelerin hemşirelikte güç ve güçlenmeye yönelik algı ve deneyimlerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Marmara bölgesinin doğusunda bulunan bir kamu hastanesindeki araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 15 yönetici hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ocak 2023 – Haziran 2023 tarihleri arasında, yüz yüze bireysel derinlemesine görüşme yöntemiyle,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tematik analiz kullanılmıştır. BULGULAR: Yönetici hemşirelerin güç ve güçlendirmeyi daha çok bilgi birikimi, deneyim ve yetkinlikle ilişkilendirdiği, hemşireleri güçlendirmeye yönelik onlara bilgi aktarımı yaparak rol model olmayı önemli buldukları belirlenmiştir. Yönetici hemşirelerin ihtiyaca yönelik çeşitli eğitim faaliyetleri düzenleyerek ve mesleki gelişimlerini destekleyerek hemşireleri güçlendirdiği belirlenmiştir. Yine yöneticiler tarafından maddi destek eksikliğinin, fiziki ortam yetersizliğinin, çalışma sisteminin yoğunluğunun, hemşirelerin bazı bireysel özelliklerinin ve yasal düzenlemedeki yetersizliklerin güçlendirme önünde bir engel olarak görüldüğü ortaya çıkmıştır. SONUÇ: Yönetici hemşirelerin, çalışan diğer hemşireleri güçlendirmeye yönelik önemli roller üstlendiği, beraberinde güçlendirmeye yönelik bazı uygulamalar kullandığı ancak çeşitli faktörlerin hemşirelerin güçlendirilmesi konusunda engel oluşturduğu görülmüş olup, yöneticilerin etkili bir mesleki güçlendirmeye ilişkin program ve stratejiler oluşturması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Empowerment is important for quality health care and professional development of nurses. In this direction, it is critical how nurse managers perceive power and empowerment. This study was planned to examine the perceptions and experiences of nurse managers about power and empowerment in nursing. MATERİALS AND METHODS: In this study, phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used. The sample of the study consisted of 15 nurse managers who met the criteria for inclusion in the research in a training and research hospital located in the east of the Marmara region. The data of the study were collected between January 2023 and June 2023 by using the“Personal Information Form”and“Semi-Structured Interview Form”by individual in-depth interview method. Thematic analysis was used in the analysis of the data. FİNDİNGS: It was determined that nurse managers associated power and empowerment with knowledge, experience and competence, and found it important to be a role model by transferring information to nurses in order to empower them. It has been determined that nurse managers empower nurses by organizing various training activities and supporting their professional development. Again, it has been revealed that the lack of financial support, the lack of physical environment, the density of the working system, some individual characteristics of the nurses and the inadequacies in the legal regulation are seen as an obstacle to empowerment by the managers. CONCLUSION: It has been observed that nurse managers play important roles in empowering other nurses and use some practices for empowerment, but various factors create obstacles to empowering nurses, and managers need to create programs and strategies for effective professional empowerment.