Lüks tüketim malları üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'nin kamu gelirlerine etkisinin talep esnekliği çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the special consumption tax on luxury consumption goods on public revenue within the framework of demand elasticity
- Tez No: 906968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM UTKU EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir ülkenin kendini sürdürebilmesi önemlidir. Ülkenin kendini sürdürebilmesi için de kalkınmanın en iyi şekilde sağlanabilir olması gerekmektedir. Bu bakımdan devletin maliye politikalarına aracı olan vergiler önemli kamu gelirleri kaynağını oluşturmaktadır. Devletin en önemli gelir kaynağını oluşturan vergilerin pek çok açıdan önemli amaçları bulunmaktadır. Bunlar sosyal, ekonomik, kalkınma şeklinde sıralanabilir. Bu amaçların yerine getirilebilmesi için değer katan parametrelerden birisi ise vergi esnekliği oluşturmaktadır. Vergi esnekliği ülke ekonomisinde önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Vergi esnekliğinin bilinmesi, vergi sisteminin ekonomik dalgalanmaları dengeleyen stabilizatör işlevini anlamayı sağlar. Artan oranlar ve hedefler gelir vergisinin tahmin edilebilmesi için değerlidir. Bir devletin sahip olmuş oduğu inelastik vergi sistemi, toplanması gereken vergiler ile belirsizlik sağlamaktadır. Bu kapsamda oluşturulan ve yürütülen çalışmanın amacı ise bu belirsizliğin kamu alanında yaratmış olduğu talep esnekliği ile değerlendirilmesidir. Özel tüketim vergilerinden tahsil edilen gelirlerin kamu giderlerine olan etkisi ve bu etki kapsamından gelir esnekliğinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu araştırma konusu ile sürdürülen çalışmanın amacında özel tüketim vergilerinin sağlamış olduğu amaçları içerisinde esnekliğinin kamuya sağlamış olduğu etkinliğidir. Bu etkinlik çeşitlilik bakımından hem olumsuz hem de olumlu sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Dolayısı ile göz ardı edilmemesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda özel tüketim vergisinden tahsil edilen vergi esnekliğinin değerlerine bakacak olursak Türkiye istikrarlı olarak ilerleme göstermektedir. Fakat ilerlemenin yaratmış olduğu önemli etkinliklerinde değerlendirilmesi konusundan iç sorunların da sağlamış olduğu sebeplerin de aynı şekilde araştırılması gerekmektedir. Nitekim içinde bulunduğumuz ekonomik durumun önemli bir etkisinin olduğu gözlemlenir ise dünya genelinde Türkiye'nin gelir vergisinin değerlerinde düşük oranların gözlemlendiği görülmektedir. Bu durumun kamu gelirlerine etkisinin de dengesizlik ve belirsizlik yarattığı gözlemlenmektedir
Özet (Çeviri)
It is important for a country to be able to sustain itself. In order for the country to sustain itself, development must be ensured in the best possible way. In this respect, taxes, which are instrumental to the fiscal policies of the state, constitute an important source of public revenues. Taxes, which constitute the most important source of income of the state, have important purposes in many respects. These can be sorted in the form of social, economic, development. One of the parameters that adds value in order to fulfill these goals is tax flexibility. Tax flexibility is emerging as an important situation in the country's economy. Knowledge of tax flexibility allows understanding the stabilizer function of the tax system that balances economic fluctuations. Increasing rates and targets are valuable for the forecasting of income tax. The inelastic tax system that a state has has provided uncertainty with the taxes that need to be collected. The purpose of the study created and conducted in this context is to evaluate this uncertainty with the flexibility of demand created in the public sphere. It is important to assess the impact of revenues collected from special consumption taxes on public expenditures and the income flexibility within the scope of this impact. The purpose of the study carried out with this research topic is the effectiveness of the flexibility provided to the public within the purposes provided by private consumption taxes. This activity can bring both negative and positive results in terms of diversity. Therefore, it appears to us as an issue that should not be ignored. Dec. If we look at the values of tax flexibility collected from the special consumption tax in recent years, Turkey is making steady progress. But from the issue of evaluating progress in its important activities, it is necessary to investigate the reasons provided by internal problems in the same way. As a matter of fact, if it is observed that the economic situation we are in has a significant impact, it is observed that low rates are observed in the values of Turkey's income tax throughout the world. It is observed that the effect of this situation on public revenues also creates imbalance and uncertainty