Yeni çalışma modelleri bağlamında örgütsel gücün ve etkilemenin doğasını anlamaya yönelik bir araştırma
A research for understanding the nature of organizational power and influence in the context of new working models
  1. Tez No: 906980
  2. Yazar: BEGÜM KANAT TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Günümüzde toplumsal değişimlerin de etkisiyle örgütsel bağlamda değişim ve dönüşümler meydana gelmektedir. Pandemi dönemi ve sonrasında bu değişimler ve yoğunlukları daha da artmıştır. Meydana gelen değişimler ile beraber çalışma modellerinde esneklik, teknolojik gelişmeler doğrultusunda hızlanan dijital dönüşüm, iş-yaşam dengesinin sağlanması gibi konular daha fazla irdelenmeye başlamıştır. Bu değişimleri, değişimler sonucu ortaya çıkabilecek faktörleri ve süreçleri ortaya koyabilmek adına çalışmanın temel amacı; uzaktan çalışma modelleri bağlamında örgüt üyelerinin kullandıkları örgütsel gücü, etkileme mekanizmalarını ve bunların seçimlerini etkileyen faktörleri açığa çıkarmak ve tanımlamaktır. Bu noktada ilk olarak araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturan ana konular olan güç ve etkileme kavramları ile uzaktan çalışma modelleri hakkında derinlemesine literatür taraması yapılmış ve kavramlar ayrıntılı bir biçimde ilgili bölümlerde açıklanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise uzaktan çalışma modellerini deneyimleyen, örgütsel güç ve etkileme konusunda derin bir anlayışa sahip olan çeşitli katılımcılar ile amaçlı örnekleme yöntemi ve bu yöntem temelinde maksimum çeşitlilik örneklemesi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Seçilen örneklem yöntemi doğrultusunda farklı sektörler, pozisyonlar ve hiyerarşik düzeylerde çalışmakta olan 13 yönetici ve 12 ast ile görüşülmüştür. Bu sayede uzaktan çalışma bağlamında örgütsel güç ve etkileme süreçleri ve bu süreçleri etkileyen dinamikler hem astların hem de üstlerin görüşleri derinlemesine incelenerek açığa çıkarılmıştır. Araştırıma kısmında yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler yazar tarafından deşifre edilmiş ve MAXQDA 2024 programı yardımıyla içerik analizine tabi tutularak tematize edilmiştir. Bu noktada bulguların güvenilirliğini artırmak için veriler birden fazla kez analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucu elde edilen temalara ait hiyerarşik kod-alt kod modeli oluşturulmuş, alt kod istatistikleri incelenmiş, çapraz tablo analizi yapılmış, kod bulutu oluşturulmuş, iki vaka modeli ortaya konmuş ve son olarak birbirleriyle ilişkili kodları ortaya çıkarmak amacıyla kod haritaları oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlarda; uzaktan çalışma bağlamında güç ve etkileme kavramlarının nasıl tanımlandığı, güç kaynakları ve etkileme taktiklerinin seçimini etkileyen faktörler, kullanılan güç kaynakları ve etkileme taktikleri, etkili ve etkisiz olarak algılanan güç kaynakları ve etkileme taktikleri, güç kullanımında ve etkileme süreçlerinde uyum ve direnç ile karşılaşma nedenleri, güç kullanımında ve etkileme süreçlerinde uzaktan çalışma modelleri ile beraber meydana gelen farklılıklar ve uzaktan çalışmanın güç ve etkileme süreçlerine etkileri ortaya çıkarılmıştır. Araştırma bulgularının en önemlileri arasında, uzaktan çalışma kapsamında kullanılan güç kaynaklarında, sert güç kaynaklarına kıyasla daha yumuşak güç kaynaklarının ve taktiklerin tercih edilmesi yer almaktadır. Etkileme taktikleri kapsamındaki bulgularda ise çalışanların yöneticileri üzerindeki imajlarını yönetmeye yönelik taktikler kullandığı görülmüştür. Uyum ile karşılaşma nedenleri kapsamındaki bulgular, yöneticilerin geleneksel ve cezaya dayanan yöntemleri verimli olmadığını düşündükleri için kullanmayı tercih etmediklerini ortaya koymaktadır. Bu noktada çalışanlar ile iletişime dayalı ilişkiler kurmanın yanı sıra daha ılımlı yaklaşımların da uyum ile karşılaşmada geçerli olduğu görülmüştür. Astlar ise uyum ile karşılaşma nedenleri arasında Sosyal Varlık Teorisinde (Short, Williams ve Christie, 1976) açıklanan yakınlık ve doğrudanlık gibi sosyal varlığı güçlendirmeye yönelik olan kavramlardan bahsetmişlerdir. Uzaktan çalışma modelleri bağlamında güç ve etkileme taktikleri kullanımında iletişimsel olarak sağlanan dezavantajlara ilişkin olarak, astların ve üstlerin beden dili, mimikler vb. gibi sosyal bağlama dair ipuçlarının (Sproull ve Kiesler,1986) eksikliğinden sıklıkla bahsettikleri görülmektedir. Yine uzaktan çalışma bağlamındaki iletişim pratikleri kapsamında, katılımcılar tarafından uzaktan çalışmanın negatif duyguları saklayabilmek, etkin zaman yönetimi gibi pek çok avantaja sahip olduğu ifade edilmiştir. Diğer yandan, katılımcıların önemli bir kısmının uzaktan iletişimin yüz yüze iletişimin, iletişim verimliliği ve kalitesi açısından yerini alamayacağını belirtmesi de önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda güç kullanımı ve etkileme süreçleri ile ilgili olarak iki tematik gösterim oluşturulmuş ve çalışmanın temel sonuçları ile uygulayıcılara ve alanda çalışan araştırmacılara yönelik öneriler ayrıntılı olarak sunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Örgütsel güç, Güç kaynakları, Etkileme taktikleri, Uzaktan çalışma modelleri, Nitel içerik analizi
Özet (Çeviri)
In today's organizational life, changes and transformations are constantly taking place due to the impact of social changes. These changes have increased during and after the pandemic period. The issues that have gained importance with the changes that have occurred include flexibility in working models, digital transformation that has accelerated in line with technological developments, ensuring work-life balance, and more. In order to reveal these changes, the factors and processes that may arise as a result of these changes, the main purpose of the study is to reveal and define the organizational power used by the members of the organization in the context of remote working models, the mechanisms of influence, and the factors that affect their choices. At this point, first of all, an in-depth literature review was conducted on the main topics that constitute the conceptual framework of the research; the concepts of power and influence and remote working models, and the concepts were explained and conveyed in detail in the relevant sections. In the research section of the study, the purposeful sampling method, which allows the inclusion of various participants with a deep understanding of organizational power and influence in the context of remote working, and maximum diversity sampling was preferred based on this method. In line with the selected sampling method, 13 managers and 12 subordinates working in different sectors, positions, and hierarchical levels were interviewed. In this way, organizational power and influence processes in the context of remote work and the dynamics affecting these processes were deeply examined and revealed. The data obtained as a result of the interviews conducted in the research section were deciphered by the author and subjected to content analysis and thematized with the help of the MAXQDA 2024 program. At this point, the data was analyzed more than once to increase the reliability of the findings. A hierarchical code-subcode model was created for the themes obtained as a result of the content analysis, subcode statistics were examined, cross-table analysis was performed, a code cloud was created, two case models were presented, and finally, code maps were created in order to reveal the codes related to each other. In the results obtained within the scope of the research; the concepts of perceived power and influence in the context of remote work, factors affecting the selection of power sources and influence tactics, power sources and influence tactics used, effective and ineffective power sources and influence tactics, reasons for encountering compliance and resistance in the use of power and influence processes, differences in the use of power and influence processes, and the effects of remote work on power and influence processes were revealed. Among the most important research findings is that softer power sources and tactics are preferred compared to hard power sources in the power sources used within the scope of remote work. In the findings within the scope of influence tactics, it was observed that employees used tactics aimed at managing their image on their managers. The findings within the scope of the reasons for encountering compliance reveal that managers do not prefer to use traditional and punishment-based methods because they think they are not efficient. At this point, it was observed that in addition to establishing communication-based relationships with employees, more moderate approaches are also valid in encountering compliance. On the other hand, subordinates mentioned concepts aimed at strengthening social presence such as closeness and directness explained in Social Presence Theory (Short, Williams, & Christie, 1976) among the reasons for encountering compliance. Regarding the disadvantages provided communicatively in the use of power and influence tactics in the context of remote work models, it is observed that subordinates and superiors frequently mention the lack of social context clues such as body language, facial expressions, etc. (Sproull & Kiesler, 1986). Again, within the scope of communication practices in the context of remote work, participants stated that remote work has many advantages such as hiding negative emotions and effective time management. On the other hand, it is also an important finding that a significant portion of the participants stated that remote communication cannot replace face-to-face communication in terms of communication efficiency and quality. In line with the results, two temathic approach proposals were created regarding the use of power and influence processes, and the results of the study and recommendations for practitioners and researchers working in the field were presented in detail. Keywords; Organizational power, Power sources, Influence tactics, Remote work, Qualitative content analysis