5000 serisi alüminyum malzemelerin TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmesi ve metalurjik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the compatibility of combination of 5000 series aluminum materials with TIG welding method
  1. Tez No: 906992
  2. Yazar: OSMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURGUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alüminyum malzemelerin ve alaşımlarının daha hafif olması, ısı ve elektrik iletkenliğinin daha iyi olması, mukavemetleri ve korozyona karşı dirençlerinin yüksek olması ve en önemli özelliklerinde birisi de %100 geri dönüştürüle bilmesi nedeni ile tercih edilmektedir. Gıda endüstrisi, kimya endüstrisi, gemi ve otomotiv yapım endüstrisi, makine ve cihaz yapımlarının yanında, mimari alanda ve inşaat sektöründe kullanım alanına sahiptirler. Gelişen teknoloji ile kaynaklı birleştirme şeklinde endüstride sık kullanılmaya başlamıştır. TIG kaynak yöntemi ekonomik olması ve kaynak sonrası ilave bir işlem gerektirmemesi nedeni ile daha sık tercih edilmektedir. Bu çalışma da 5754 Alüminyum malzemelerin TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Belirlenen amper değerlerinde yapılan kaynak işlemleri sonrası test numuneleri çekme testine ve eğme testine tabii tutulmuştur. Malzemelerin farklı bölgelerinden vickers olarak sertlikleri ölçülmüş ve raporlanmıştır. Ayrıca birleştirme sonrası esas metal, ITAB ve kaynak metalinin mikro ve makro yapıları incelerek sonuçlar karşılaştırılmış ve raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum materials and alloys are preferred because they are lighter, have better heat and electrical conductivity, have high strength and resistance to corrosion, and one of their most important features is that they are 100% recyclable. They are used in the food industry, chemical industry, ship and automotive construction industry, machinery and device construction, as well as in the architectural field and construction industry. With the developing technology, it has started to be used frequently in the industry in the form of welded jointing. TIG welding method is preferred more frequently because it is economical and does not require any additional processing after welding. In this study, 5754 Aluminum materials were combined with the TIG welding method. After welding at the specified amperage values, the test samples were subjected to tensile tests and bending tests. In addition, after joining, the micro and macro structures of the base metal, HAZ and weld metal were examined and the results were compared and reported.