İnfertilite mitleri: Bir ölçek geliştirme çalışması
Inferti̇li̇ty myths: A scale development study
- Tez No: 906993
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, İnfertilite Mitleri Ölçeği'ni geliştirilmek, geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Metodolojik tipteki araştırma, 1 Haziran- 1Aralık 2023 tarihleri arasında, gelişigüzel örnekleme ile 414 infertil olmayan birey ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“İnfertilite Mitleri Ölçeği Taslak Formu”kullanıldı. Ölçek geliştirme sürecinde literatür tarama, madde havuzunun oluşturulması, kapsam geçerliği çalışması, ölçek taslağının uygulanması ve geçerlik-güvenirlik analizleri olmak üzere beş aşama izlendi. Beşli likert tipi hazırlanan ve 34 maddeden oluşan“İnfertilite Mitleri Ölçeği Taslak Formu”kapsam geçerliliğini değerlendirmek amacıyla 17 uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşü sonrasında taslak ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,78 olarak belirlendi. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda bazı maddeler yapı dışına çıkartıldı. İnfertilite Mitleri Ölçeği, doğrulayıcı faktör analizi sonrasında 20 madde ve 3 alt boyuttan oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 3,260; GFI: 0,870; AGFI: 0,855; CFI: 0,906; RMSEA: 0,074; SRMR: 0,063 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop the Infertility Myths Scale and test its validity and reliability. The methodological type research was conducted between 1 June and 1 December 2023, with 414 non-infertile individuals with random sampling.“Introductory Information Form”and“Infertility Myths Scale Draft Form”were used for data collection. In the scale development process, five stages were followed: literature review, creation of an item pool, content validity study, implementation of the draft scale and validity-reliability analysis. The“Infertility Myths Scale Draft Form”, which was prepared as a five-point Likert-type scale and consisted of 34 items, was presented to 17 experts to evaluate its content validity. After the expert opinion, the Content Validity Index of the draft scale was determined as 0.78. As a result of exploratory factor analysis, some items were excluded from the structure. The Infertility Myths Scale was finalized with 20 items and 3 sub-dimensions after confirmatory factor analysis. In confirmatory factor analysis, the goodness of fit values of the scale were determined as χ²/sd: 3.260; GFI: 0.870; AGFI: 0.855; CFI: 0.906; RMSEA: 0.074; SRMR: 0.063.