Peeking into space, a gendered vieweveryday interior magazines and women's space
Mekâna göz atmak: Toplumsal cinsiyet perspektifi gündelik iç mekân dergileri ve kadın mekânı
  1. Tez No: 907010
  2. Yazar: HATİCE ŞULE ÖZER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BELINDA MITCHELL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Portsmouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, iç mekânı toplumsal cinsiyet perspektifinden inceleyecektir. Beatriz Colomina, Jane Rendell ve Giuliana Bruno gibi feminist mimarlar ve tarihçilerin çalışmalarından yararlanarak, iç mekân tasarımı, iç mekân dekorasyonu ve iç mimarlık dergilerinde kadınların rolü ve mekânla olan ilişkisini araştıracaktır. Tezin ilk bölümü, toplumsal cinsiyet merceğinden bakarak, Villa Müller ve Villa Savoye'yi özellikle kadınların statüsü açısından inceleyecektir. İkinci bölüm, İki Boyutlu Kadınlar, iç mekân tasarımı ve dekorasyonu hakkında olan üç farklı kadınlara yönelik ev yaşamı dergisini ele alacaktır. Son bölüm ise IKEA kataloğunu analiz eder. Bu analiz, kadınların iç mekânda nasıl konumlandırıldığını ve temsil edildiğini anlamayı ve tasarım/dekorasyon dergilerinin mesleği temsil etmede oynadığı rolü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Colomina'nın Villa Müller ve Villa Savoye üzerine yaptığı tarihsel analizlere dayanan uygulamaya dayalı bir çalışmadır. Çalışma, toplumsal cinsiyetin çerçevelenmiş halini inceleyen ve kadınların iç mekânlardaki rolünü ve değerini araştıran Lens (mercek) adı verilen bir yöntem geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis will explore interior space through a gendered lens. It will draw from feminist architects and historians as Beatriz Colomina, Jane Rendell, and Giuliano Bruno in order to explore the role of women and their relationship to space in interior design, interior decoration and interior architectural magazines. The first part of the thesis, looking through the lens of gender, will explore Villa Muller and Villa Savoye with particular regard to the status of women. Part two, Two-Dimensional Women examines three different Women's home interest magazines which are separately about interior design and decoration. The �final section analyses the IKEA catalog. It aims to understand woman's position and representation in interior space and the role that design/decoration magazines play in representing the profession. This is a practice-based thesis that builds a historical analysis on the Muller house and Villa Savoye by Colomina. It develops a method of Lens looks at framed gender that is about the role and value of women in space and interior design.