Pandemi hastanesinde görevli sağlık çalışanlarının kronotip, uyku kalitesi, yorgunluk ve psikolojik iyi oluş hallerinin değerlendirilmesi
Evaluation of chronotype, sleep quality, fatigue and psychological well-being of healthcare professionals working in pandemic hospitals
  1. Tez No: 907009
  2. Yazar: BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Özgeci duygularla görevini yerine getiren sağlık çalışanları COVID-19 pandemi döneminin etkilerinden en çok etkilenen meslek grubudur. Bu çalışmada pandemi hastanesinde görevli sağlık çalışanlarının kronotip, uyku kalitesi, yorgunluk ve psikolojik iyi oluş hallerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nde Eylül - Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini pandemi hastanesinde görevli 319 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 kullanılmıştır. BULGULAR: Farklı birim ve branşlarda görev yapan ve %65,6'sını kadın cinsiyetinin oluşturduğu toplam 314 sağlık çalışanının; %48,4'ü ara kronotipe, %79'u kötü uyku kalitesine, %82,2'si şiddetli yorgunluğa sahip olduğunu bildirirken Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puan ortalaması ise 32,18 olarak hesaplanmıştır. Akşamcıl kronotipe sahip, acil servisler veya 16 saat ve üzeri vardiya sisteminde çalışan katılımcıların yorgunluk düzeyi en yüksek iken uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluş düzeyi en düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki incelendiğinde yorgunluk düzeyi ve uyku kalitesi arasında pozitif yönlü ilişki saptanırken psikolojik iyi oluş düzeyi ile negatif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. SONUÇLAR: Çalışmamızda pandemi hastanesinde görevli sağlık çalışanlarının uyku kalitesi, yorgunluk düzeyi ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin olumsuz etkilendiği sonucuna varılmıştır. COVID-19 pandemisinin sağlık çalışanları üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için gerekli düzenlemelerin yapılmasının bireysel, kurumsal ve toplumsal yarara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Healthcare workers, who fulfill their duties with altruistic feelings, are the professional group most affected by the effects of the COVID-19 pandemic period. This study aimed to examine the chronotype, sleep quality, fatigue and psychological well-being of healthcare workers working in a pandemic hospital. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted at Sakarya Yenikent State Hospital between September and December 2021. The population of the study consisted of 319 healthcare workers working in the pandemic hospital. Personal Information Form, Piper Fatigue Scale, Morningist-Evening Scale, Pittsburgh Sleep Quality Scale and Psychological Well-Being Scale were used to collect the data. SPSS 26.0 was used to analyze the data. FINDINGS: Among a total of 314 health workers working in different units and branches, 65.6% of whom were women, 48.4% reported having intermediate chronotype, 79% reported having poor sleep quality, 82.2% reported having severe fatigue, and the mean score of the Psychological Well-Being Scale was calculated as 32.18. It was concluded that participants with an evening chronotype, working in emergency services or in shifts of 16 hours or more, had the highest level of fatigue and the lowest level of sleep quality and psychological well-being. When the relationship between the variables was examined, a positive relationship was found between fatigue level and sleep quality, while a significant negative relationship was observed with psychological well-being level. RESULTS: In our study, it was concluded that sleep quality, fatigue level and psychological well-being levels of healthcare workers working in a pandemic hospital were negatively affected. It is thought that making the necessary arrangements to minimize the negative effects of the COVID-19 pandemic on healthcare workers will contribute to individual, institutional and social benefit.