Alüminyum ve alaşımlarının eş çekme dayanımı koşulu ile kaynağı
Welding of aluminum and its alloys with equal tensile strength condition
- Tez No: 907027
- Danışmanlar: DOÇ. DOÇ. NURULLAH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, alüminyum ve alüminyum alaşımlarının eş çekme dayanımı koşulu ile alışılmış yöntemler kullanılarak kaynağı incelenmiştir. Öncelikle, alüminyum ve alaşımlarının genel özellikleri kısaca ele alınmış ve kaynak yatkınlıkları araştırılmıştır. Daha sonra, alışılmış yöntemlerle kaynakta oluşumu muhtemel kaynak hataları, nedenleri ve önerilen bazı düzeltme önlemleri üzerinde durulmuştur. Alışılmış yöntemler olarak: TIG, MIG, MMA ve Oksi-Asetilen aleviyle kaynak yöntemleri düşünülmüştür. Özellikle, alüminyum ve alaşımlarının kaynağında iyi sonuçlar veren, koruyucu gazla kaynak yöntemleri daha geniş kapsamlı olarak ele alınmışlardır. Deneylerde malzeme kalınlığı 4 mm olarak sabit tutulmuştur. Esas metal olarak, Etial-52 alaşımı seçilmiştir. Tasarlanan 9 tür kenar tasarımı ile alüminyum plakaların kaynağı yapılmıştır. Bu deneylerde, çekme dayanımı esas alınmıştır. Bazı tasarımlarda da eğme dayanımları esas alınmıştır. Bu koşullar altında, deneysel çalışmalar yapılmış ve yöntemler mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the conventional welding methods of aluminum and aluminum alloys had been examined with the same tensile strength condition. First, the general characteristics of aluminum alloys had been discussed as short and their weldabilities had been researched. After that, some possible causes of weld defects and suggested measures had been discussed in the conventional welding methods of aluminum alloys. Shielded metal arc welding (TIG and MIG), metal arc welding (manual metal arc) and oxyacetylene welding methods were thought as the conventional welding methods of aluminum alloys. Specially, shielded metal arc welding methods which give better characteristics in aluminum welding had been discussed more wide content than others. The base metal thickness was accepted stationary as 4 millimeters. 5052 aluminum alloy had been chosen as the base metal. Aluminum plates were welded with the 9 types desired joint designs. Tensile strengths were taken as criterion in the experiments. Bend strengths were taken as criterion in some designs. Under these conditions, experimental researches were made and conventional welding methods were compared.