İslam öncesi dönemde çöl
Desert in the pre-islamic period
- Tez No: 907030
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HANEFİ PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İslam öncesi dönem Arap coğrafyasına baktığımızda bu toprakların genelinde çöl ikliminin hâkim olduğunu görürüz. Çöl iklimi, Arap toplumunun yaşamını birçok açıdan kuşatan çok önemli bir coğrafi unsur olarak karşımıza çıkar. Arap toplumu içerisinde bu toplumun ekonomik yaşantısı, siyasî anlayışı, toplumsal hayat içerisinde insanların yaşam biçimleri, giyim ve kuşamları, zihniyet yapısı, duygu ve düşünceleri, dinî algıları, ilgi alanları gibi pek çok olgu önemli ölçüde çöl ile şekillenmekteydi. Çöl olgusunun, Arap toplumundaki bu sosyo-kültürel etkisinin yanında Kur'ân'a ve tarih sahnesindeki olay ve olgulara yansımaları da bulunmaktadır. Bu tez, İslam öncesi Arap toplumundaki siyaset, ekonomi ve din gibi toplumun temel dinamiği olan çeşitli unsurları, o dönemin baskın coğrafi olgularından çöle ait görünen kültürel ve tarihi etkileşimleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
When we look at the pre-Islamic Arab geography, the desert climate was dominant in these lands. The desert climate appears as a very important geographical element that surrounds the life of the Arab society in many ways. In the Arab society, many phenomena such as the economic life of this society, political understanding, lifestyles of people in social life, clothing, mentality, feelings and thoughts, religious perceptions, interests and areas were shaped by the desert. In addition to this socio-cultural effect of the desert phenomenon in Arab society, there are also reflections on the Qur'an and events and phenomena in the historical scene. This thesis examines the various elements that were the basic dynamics of society, such as society, politics, economy and religion, that existed in pre-Islamic Arabs, and the cultural and historical interactions that seemed to belong to the desert, one of the dominant geographical phenomena of that period.