Depresif bozukluğa sahip ergenlerde endotelyal disfonksiyonun sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
A comparative analysis of endothelial dysfunction in adolescents with depressive disorder and healthy controls
  1. Tez No: 907062
  2. Yazar: RABİA ENİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÇIKILI UYTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Depresyon ve KVH ilişkisi ve bu ilişkiye aracılık eden potansiyel bir mekanizma olan endotelyal disfonksiyonun MDB tanılı ergenler ve sağlıklı kontrollerde endotelyal disfonksiyon belirteçleri sICAM-1, sVICAM-1 ve endocan düzeyleri karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışmada, 13-18 yaş MDB tanılı 20 ergen araştırma grubunu ve herhangi psikiyatrik bozukluğu olmayan 13-18 yaş 20 ergen ise sağlıklı kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruptaki çocukların bir psikiyatrist tarafından ruh sağlığı muayeneleri yapılmış, her iki gruba da Revize Edilmiş Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-R) doldurtulmuştur. Sosyodemografik form araştırmacı tarafından katılımcılar ve bakımverenlere sorularak doldurulmuş, depresyon şiddeti ve işlevsellik Global Değerlendirme Ölçeği (GAS) ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların boy, kilo, kan basıncı ölçümleri yapılmıştır. Tüm katılımcılardan sabah 09:00-10:30 saatleri arasında alınan periferik venöz kan örneklerinden sICAM-1, sVICAM-1 ve endocan belirteçleri ELISA yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Bulgular: sICAM-1, sVICAM-1 ve endocan düzeyleri gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık göstermemiştir. Depresyon şiddeti, süresi, geçirilen depresif atak sayısı ile sICAM-1, sVICAM-1 ve endocan düzeyleri arasında korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Mevcut çalışma bilindiği kadarıyla ergen popülasyonda depresyon ve endotelyal disfonksiyonu sICAM-1, sVICAM-1 ve endocan düzeyleri ile araştıran ilk çalışmadır ve depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkiyi açıklamada literatüre katkı sağlamaktadır. Özellikle erişkin dönemdeki kardiyovasküler hastalıkların patofizyolojik temellerinin çok daha erken dönemlerde başladığı düşünüldüğünde depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkiyi açıklayacak geniş örneklemli takip çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to investigate the relationship between depression and CVD, with a particular focus on endothelial dysfunction as a potential mechanism through which this relationship may be mediated. To this end, we compared the levels of three endothelial dysfunction markers (sICAM-1, sVICAM-1 and endocan) in a group of depressed adolescents and a control group of healthy individuals. Materials and Methods: In this cross-sectional study, the research group consisted of 20 adolescents aged 13-18 years with major depressive disorder (MDD), while the healthy control group comprised 20 adolescents of the same age range who did not have any psychiatric disorder. The children in both groups underwent mental health examinations conducted by an experienced psychiatrist. Additionally, the Revised Child Anxiety and Depression Scale (CADS-R) was completed by both groups. The sociodemographic form was completed by the researcher through direct questioning of the participants and their caregivers. The severity of depression and functioning were evaluated using the Global Assessment Scale (GAS) and the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D). Anthropometric measurements, including height, weight and blood pressure, were taken. Venous blood samples were obtained from all participants between 09:00 and 10:30 hours, and analysed for sICAM-1, sVICAM-1 and endocan markers using the ELISA method. Results: The results demonstrated no statistically significant difference in sICAM-1, sVICAM-1 and endocan levels between the two groups. No correlation was found between sICAM-1, sVICAM-1 and endocan levels and depression severity, duration or number of depressive episodes. Conclusion: To the best of our knowledge, this is the first study to investigate depression and endothelial dysfunction in an adolescent population using sICAM-1, sVICAM-1 and endocan levels. This study contributes to the existing literature on the relationship between depression and cardiovascular diseases. Considering that the pathophysiological basis of cardiovascular diseases, especially in adulthood, starts much earlier, follow-up studies with large samples are needed to explain the relationship between depression and cardiovascular diseases.