İstanbul'un su ile ilişkili değerlerinin korunmasında bir yöntem olarak kültürel rota kavramı
Cultural routes as an approach for conservation of Istanbul's heritage values related to water
  1. Tez No: 907076
  2. Yazar: BESTE NUR İSKENDER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EBRU OMAY POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
'Su kenti' kimliğini yüzyıllardır taşıyan İstanbul'da su ile ilişkili doğal ve kültürel değerler zenginliği ve çeşitliliğiyle suyun kent yaşamındaki önemini yansıtmaktadır. Su öğesi İstanbul'da kenti bütüncül olarak ele almak için olanak sağlamaktadır. Çalışma kapsamında bir su kenti olan İstanbul'un 'su' ile ilişkili doğal ve kültürel değerlerinin tespit edilmesi ve bu değerlerin birbirleriyle ve kentin gelişim süreciyle ilişkisel bağlarının anlaşılarak bunlara yönelik bir koruma yöntemi belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda koruma disiplini içinde yer alan kültürel rota kavramı sistematik bir yaklaşım ile geliştirilerek bir koruma yöntemi olarak önerilmiştir. Güncel koruma terimlerinden biri olan kültürel rotalar yenilikçi, karmaşık ve çok boyutlu bir kavram ifade etmektedir. Kültürel ve doğal mirasın korunmasına anıtlar, sitler, kültürel peyzajlar, ritüeller, doğal alanlar gibi birçok parametreyi bir arada değerlendiren bütüncül bir yaklaşım getirmektedir. Belirlenen amaçlar doğrultusunda kentin su ile ilişkili değerlerinin korunması ve geleceğe yönelik sürdürülebilir yaratıcı çözümler üretilmesi, bütünleşik mekan ve turizm planlaması, kültürel etkinlikler yardımıyla çağdaş yaşama katılmasında 'kültürel rota' oluşturulması önemli fırsatlar yaratan bir koruma kavramıdır. Koruma çalışmalarının kolay izlenebilir bir yol haritası niteliğinde olması için koruma yöntemi olarak önerilen kültürel rota kavramı sistematik bir yaklaşımla geliştirilerek, kültürel rota oluşturulmasına yönelik detaylı adımların yer aldığı bir değerlendirme çerçevesi çizilmiştir. Bu bağlamda geliştirilen sistematik yaklaşım kullanılarak İstanbul'un su ile ilişkili değerlerine yönelik kültürel rota önerileri yapılmıştır. Su ile ilişkili değerlere yönelik yapılan çalışmanın ve önerilen yöntemin diğer doğal ve kültürel değerlerin korunmasında örnek oluşturması ve ihtiyaç veya veriler doğrultusunda geliştirilerek ya da uyarlanarak kullanılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Istanbul, which has carried the identity of 'water city' for centuries, reflects the importance of water in urban life with its richness and diversity of natural and cultural values related to water. The water element in Istanbul provides the opportunity to consider the city holistically. Within the scope of the study, it was aimed to determine the natural and cultural values related to 'water' in Istanbul, a city of water, and to understand the relational ties of these values with each other and with the development process of the city and to determine a protection method for them. In this context, the concept of cultural route within the discipline of protection was developed with a systematic approach and proposed as a protection method. Cultural routes, one of the current protection terms, express an innovative, complex, and multi-dimensional concept. It brings a holistic approach that evaluates many parameters such as monuments, sites, cultural landscapes, rituals, and natural areas together for the protection of cultural and natural heritage. In line with the determined objectives, the protection of the city's water-related values and the production of sustainable creative solutions for the future, integrated spatial and tourism planning, and the creation of a 'cultural route' in the integration of cultural events into contemporary life are important protection concepts that create important opportunities. For the protection works to be an easily traceable roadmap, the concept of the cultural route proposed as a protection method was developed with a systematic approach, and an evaluation framework was drawn that included detailed steps for creating a cultural route. In this context, cultural route suggestions were made for the water-related values of Istanbul using the developed systematic approach. It was aimed that the study conducted on water-related values and the proposed method would set an example for the protection of other natural and cultural values and be developed or adapted in line with the needs or data.