Farklı kahvaltı tüketiminin üniversite öğrencilerinin bilişsel performansları üzerine etkisinin incelenmesi
The impact of different breakfast consumption on the cognitive performance of university students
  1. Tez No: 907075
  2. Yazar: HASRET GÜLÜŞ OYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilişsel performans, bireyin zihinsel süreçlerinin etkinliğini ve başarı düzeyini yansıtan önemli bir kavramdır. Zihinsel süreçler arasında düşünme, dikkat, hafıza, dil, problem çözme, öğrenme ve karar verme gibi çeşitli zihinsel aktiviteler yer alır. Yapılan araştırmalar, kahvaltının bilişsel fonksiyonlar, özellikle hatırlama performansı üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamaktadır. Araştırma, İstanbul Okan Üniversitesi'nde öğrenim gören 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinin kahvaltı tüketiminin üniversite öğrencilerinin bilişsel performansı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya katılan 78 öğrenci, bilişsel açıdan sağlıklı olup, son üç ay içinde ciddi bir sağlık problemi yaşamamış bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılar; kahvaltı yapmayanlar, sağlıksız kahvaltı yapanlar ve sağlıklı kahvaltı yapanlar olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Veriler, demografik ve sağlık bilgilerini içeren anket, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve besin tüketim kaydı uygulanarak toplanmıştır. Deney günü, katılımcıların en az 12 saat açlık sonrası antropometrik ölçümleri alınmış ve Stroop Testi T-BAG Formu uygulanmıştır. Kahvaltı yapmayan grup aç kalmış, sağlıksız kahvaltı yapan grup poğaça, sağlıklı kahvaltı yapan grup ise standart bir kahvaltı tabağı tüketmiştir. Kahvaltı sonrası iki saat sonra tekrar Stroop Testi uygulanmıştır. Stroop testi kartlarında ön test kart süresi ortalaması gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemiştir (p>0,05). Kart 1'de son testte sağlıklı grup kart süresi ortalaması diğer gruplardan istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Cognitive performance is a significant concept that reflects the efficiency and success level of an individual's mental processes. These processes include various mental activities such as thinking, attention, memory, language, problem-solving, learning, and decision-making. Research emphasizes the positive effects of breakfast on cognitive functions, especially on recall performance. This study aims to examine the impact of breakfast consumption on the cognitive performance of university students aged 18-25 studying at Istanbul Okan University. The students participating in the study are cognitively healthy and have not experienced any serious health problems in the last three months. A total of 78 participants were included in the study. Participants were divided into three groups: those who did not have breakfast, those who had an unhealthy breakfast, and those who had a healthy breakfast. Data were collected through a questionnaire containing demographic and health information, the Attitude Scale Towards Healthy Eating, the International Physical Activity Questionnaire, and dietary records. On the experiment day, anthropometric measurements were taken after fasting, and the Stroop Test T-BAG Form was applied. The group that did not have breakfast remained fasting, the group that had an unhealthy breakfast consumed pastries, and the group that had a healthy breakfast ate a standard breakfast plate. The Stroop Test was reapplied two hours after breakfast. The mean pre-test card time in Stroop test did not show a statistically significant difference between the groups (p>0.05). In the post-test of Card 1, the mean card time of the healthy group was found to be statistically lower than that of the other groups (p0.05).