Seminal stafilokok enfeksiyonlarının sperm maturasyonu ve sperm dna fragmantasyonu üzerine etkisi
The effect of seminal staphylococcal infections on sperm maturation and sperm dna fragmantation
  1. Tez No: 907099
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA AYKAÇ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Stafilokoklar, insanlarda cilt, yumuşak doku, ve diğer enfeksiyonlara neden olan bir bakteridir. Özellikle Staphylococcus aureus türü, birçok klinik enfeksiyona yol açabilir. Bu bakteri, çoğunlukla cilt, burun pasajları ve diğer anatomik bölgelerde bulunur. Erkek ve dişi üreme sisteminde de sıkça görülür ve infertiliteyle ilişkilendirilebilir. Stafilokok enfeksiyonları, sperm aktivitesini ve üreme organlarının işlevini olumsuz etkileyebilir, hatta sperm kalitesini düşürebilir. Bu nedenle, stafilokok enfeksiyonu ile erkek infertilitesi arasında bir ilişki olabilir. Önceki çalışmalarda, infertilite sorunu olan erkeklerde S.aureus enfeksiyon oranının %20.6 olduğu rapor edilmiştir. Stafilokok enfeksiyonlarının sperm maturasyonu ve sperm DNA fragmantasyonunu araştırmayı amaçlayan bu çalışmada infertilite kliniğine başvuran 44 erkek bireyin semen örnekleğiyle çalışılmış ve 22 bireyde stafilokok enfeksiyonu olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubu olarak kabul edilen normospermik bireylerde normal form, enfeksiyonlu bireylerde ise sperm DNA fragmantasyonu anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Stafilokok enfeksiyonunun sperm maturasyonuna anlamlı bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus is a bacterium that causes skin, soft tissue, and other human infections. Notably, the Staphylococcus aureus species can lead to various clinical infections. This bacterium is commonly found on the skin, nasal passages, and other anatomical regions. It is also frequently present in the male and female reproductive systems and can be associated with infertility. Staphylococcal infections can adversely affect sperm activity and the function of reproductive organs, potentially reducing sperm quality. Therefore, there may be a relationship between staphylococcal infection and male infertility. Previous studies have reported a 20.6% infection rate of S. aureus in men with infertility issues. In a study investigating sperm maturation and DNA fragmentation due to staphylococcal infections, semen samples from 44 male individuals seeking infertility treatment were analyzed, revealing Staphylococcus infection in 22 individuals. In comparison to normospermic individuals considered as the control group, those with infections showed significantly higher sperm DNA fragmentation rates. In contrast, no significant impact on sperm maturation due to Staphylococcus infection was observed.