Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğu olan ebeveynlerin yeterliliği ile algıladıkları sosyal destek ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between competence and perceived social support and quality of life of parents of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 907116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuğu olan ebeveynlerin yeterliliği ile algıladıkları sosyal destek ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki bu araştırma en az 6 ay önce OSB tanısı almış çocukların ebeveynleriyle (n=228) Mart-Haziran 2023 tarihlerinde Konya ve Karaman illerinde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Çocuğu Otizm Spektrum Bozukluğu Tanısı Almış Ebeveynlerde Ebeveyn Yeterlilik Ölçeği”,“SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS v.28 paket programında Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemi kullanılmıştır. Çocukların annelerinin yaş ortalaması 36,1±6,4 yıl, babalarının yaş ortalaması ise 39,7±6,7 yıldır. Çalışmaya katılan ebeveynlerin çoğunluğunu (%93,9) anneler oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to determine the relationship between the competence, perceived social support and quality of life in parents of children with Autism Spectrum Disorder (ASD). This descriptive and relational study was conducted with parents of children diagnosed with ASD at least 6 months ago (n=228) in Konya and Karaman provinces between March and June 2023.“Child and Parent Desciptive Characterstic Form”,“The Multidimensional Scale of Perceived Social Support”,“Parental Competence Scale for Parents of Children with Autism Spectrum Disorder”,“SF 36 Quality of Life Scale”were used to collect data. Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression methods were used in the SPSS v.28 package program to evaluate the data. The average age of the mothers was 36.1±6.4 years, and the average age of the fathers was 39.7±6.7 years. The majority of the parents (%93.9) were mothers.