Adölesan lohusalarda sosyal duygusal öğrenme ile emzirme öz-yeterliliği arasındaki ilişki
The relationship between social emotional learning and breastfeeding self-efficiency in adolescent postpartums
- Tez No: 907120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET BOYBAY KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Psikoloji, Sosyoloji, Midwifery, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma adölesan lohusalarda sosyal-duygusal öğrenme ile emzime öz-yeteliliği arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı türde olan bu araştırmanın evrenini, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinin postpartum servisinde yatmakta olan 312 adölesan lohusa oluşturmuştur. Araştırmaya; 10-19 yaş arasında olan, canlı ve sağlıklı fetüse sahip, okuryazar, vajinal doğum yapmış adölesan lohusalar dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel tanıtım formu, Postpartum Emzirme Öz-Yeterliliği (PEÖ) Ölçeği ve Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) Ölçeği- Genç Yetişkin Formu kullanılmıştır. Veriler Statistical Package fort the Social Sciences 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde T Testi, One-Way Anova Testleri kullanılmıştır. Araştırma katılan lohusaların; yaş ortalaması 17.72±1.08 olup, %65,4'ünün 1 yıllık evli, %73,7'sinin ilkokul mezunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to Decipher the relationship between social-emotional learning and breastfeeding self-efficacy in adolescent puerperas. The universe of this descriptive type of research was composed of 312 adolescent puerperas lying in the postpartum department of Şanlıurfa Education and Research Hospital. Adolescent puerperans between the ages of 10 and 19, who have a viable and healthy fetus, are literate, who have had a vaginal birth, were included in the study. Decapitated puerperans were included in the study. The personal introduction form, Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy (PBS) Scale and Social Emotional Learning (SEL) Scale- Young Adult Form created by the researcher were used in the collection of data. The data were analyzed using Statistical Package 23.0 fort the Social Sciences program. In the analysis of the data, T-Test and One-Way Anova Tests were used.