Adölesan dönemindeki bireylerde kan serumunda demir seviyesi ve anemi
  1. Tez No: 24532
  2. Yazar: NESRİN HADİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN PAYDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada Adölesan dönemindeki demir ve demir eksikliğine bağlı olarak anemi ve hemotokrit ve hemoglobin değerlerini araştırılmıştır. Metaryali oluşturan 140 birey Kadıköy Anadolu Lisesi ve Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencileri arasından seçilmiştir. Her iki okuldan kız ve erkek öğrenciler serum demiri hemoglobin ve hemo tokrit değerleri bakımından karşılaştırılmışlardır. Her iki okulun erkek öğrencilerindeki serum demiri seviyesi istatistiki olarak önemli bulunmuştur (p0.05). Diğer taraftan her iki okulun kız öğrencilerinin serum demiri ve hemoglobin seviyeleri (değerleri)nde önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY In this study, iron, in adolescent individuals, and ratio of anemia with the lack of iron and hemoglobin and hemotocrit values have been invetigated. 140 individuals whom the material consists of were chosen among Kadıköy Anatolian High school and Anatolian Art High school boarder adolescent students. Girls and boys from both schools were compared from serum iron hemoglo bin and hematocrit values point of view. The serum iron level in the male students of both schools is found significent tatically (p0.05). On the other hand, nothing significent has been found, statically, in serum iron and hemoglobin levels of female students of both schools (p>0.005).