Prematür bebek beslenmesinde hidrolize ürünlerin kullanılmasının etkileri
Effects of using hydrolyzed formula in premature infant feeding
- Tez No: 907153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Prematür Bebek Beslenmesinde Hidrolize Ürünlerin Kullanılmasının Etkileri Amaç: Bu çalışmada, prematür bebeklerin beslenme intoleransı yaşadığı dönemlerde hidrolize formül ile beslenmesinin etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde 2022-2024 yılları arasında prematür doğan, beslenme intoleransı yaşayan, standart beslenme protokolünü tolere edemeyen ve hidrolize formül ile beslenen bebeklerin; 2019-2022 yılları arasında prematüre doğan, beslenme intoleransı yaşayan, standart beslenme protokolü alan bebekler ile büyüme- gelişme parametreleri, hastanede kalış süresi, sepsis sayısı, solunum desteği süresi, serum elektrolit değerlerinin karşılaştırılmasının yapıldığı tek merkezli, retrospektif ve prospektif olgu- kontrol çalışması olarak planlandı. Bulgular: Çalışmaya 20 olgu grubu ve 40 kontrol grubu toplamda 60 bebek dahil edildi. Doğum ağırlığına göre 1000 gr altındaki bebeklerin tartı alımı ortalaması olgu grubunda 17,482,49 gr/gün, kontrol grubunda 14,902,27 gr/gün olup anlamlı fark bulundu (p=0,042). Doğum ağırlığına göre 1000 gr altındaki bebeklerin boy uzama ortalaması olgu grubunun 5,0220,59 cm/ay, kontrol grubunun 3,9370,81 cm/ay olup anlamlı fark bulundu(p=0,006). Genel karşılaştırmada boy uzama ortalaması olgu grubunda 4,8150,73 cm/ay, kontrol grubunda 4,1001,07 cm/ay olup anlamlı fark bulundu(p=0,010). Doğum ağırlığına göre 1000–1500 gr arası olgu grubunda sepsis sayısı istatistiksel anlamlı daha düşük bulundu(p=0,029). Doğum ağırlığına göre 1500 gr üzeri olgu grubun total parenteral beslenme süresi istatistiksel anlamlı düşük bulundu(p=0,019).
Özet (Çeviri)
Effects of Using Hydrolyzed Formula in Premature Infant Feeding Aim: This study investigates the effects of feeding premature babies with hydrolyzed formula during periods of feeding intolerance. Materials and Methods: It was planned as a single-center, retrospective and prospective case-control study to compare the growth and development parameters, duration of hospital stay, number of sepsis, duration of respiratory support, and serum electrolyte values of babies born prematurely, with feeding intolerance, unable to tolerate standard feeding protocol and fed with hydrolyzed formula between 2022-2024 in the Neonatal Intensive Care Unit of Erciyes University Faculty of Medicine Children's Hospital with those born prematurely, with feeding intolerance, receiving standard feeding protocol between 2019-2022. Results: The study included 60 babies in 20 case groups and 40 control groups. The average weight gain of babies under 1000g according to birth weight was 17.482.49 g/day in the case group and 14.902.27 g/day in the control group and a significant difference was found (p=0.042). The average height gain of babies under 1000 g according to birth weight was 5.0220.59 cm/month in the case group and 3.9370.81 cm/month in the control group and a significant difference was found (p=0.006). In the general comparison, the average height gain was 4.8150.73 cm/month in the case group and 4.1001.07 cm/month in the control group and a significant difference was found (p=0.010). The number of sepsis was found to be statistically significantly lower in the case group between 1000-1500 gr according to birth weight (p=0.029). The total parenteral nutrition duration was found to be statistically significantly lower in the case group over 1500 gr according to birth weight (p=0.019).