Yoğun bakım ünitesine yatan kritik hastalardaki karaciğer fonksiyon bozukluğu parametrelerinin mortalite üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of liver fuction disorder parameters on mortality in critically infected patients admitted to the intensive care unit
  1. Tez No: 907155
  2. Yazar: ESMA ÜNAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş/amaç: Yoğun Bakım Ünitesine (YBÜ) yatışı yapılan karaciğer yetmezliği hastalarının prognozu yetmezliğin şiddetine, gelişen komplikasyonlara ve eşlik eden komorbid durumlara göre değişmektedir. Bu çalışmada YBÜ' ye yatışı yapılan kritik yetişkin hastalarda karaciğer fonksiyon bozukluklarının klinik sonuçlar ve mortalite üzerine etkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak planlanmış olup 1 Ocak 2022- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde 48 saatten uzun süre yatan ve 18 yaş üstü hastaların verileri taranmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 533 hastanın yaş medyan değeri 66 (IQR 53-76) yıl idi ve hastaların %42'si kadın idi. Hastaların en sık yatış nedenleri sepsis/septik şok (%25), solunum yetmezliği (%18) ve gastrointestinal sistem kanaması (%14) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The prognosis of patients with liver failure admitted to the Intensive Care Unit (ICU) varies according to the severity of failure, complications and accompanying comorbid conditions. In this study, we aimed to determine the effect of liver dysfunction on clinical outcomes and mortality in critically ill adult patients admitted to the ICU. Materials and Methods: This study was planned retrospectively and the data of patients over the age of 18 who were hospitalized for more than 48 hours in Erciyes University Internal Medicine Intensive Care Unit between January 1, 2022 and December 31, 2022 were scanned. Results: Of the 533 patients included in this study, the median age was 66 (IQR 53-76) years and 42% of the patients were female. The most common reasons for hospitalization were sepsis/septic shock (25%), respiratory failure (18%) and gastrointestinal bleeding (14%).