Tükürük bezi ince iğne aspirasyon sitoloji değerlendirilmesinde milan sınıflamasının etkinliği ile tükürük bezi tümörlerinin ayırıcı tanısında PLAG1 ve HMGA2 immünhistokimyasının katkısı
The effectiveness of milan classification in salivary gland fine needle aspiration cytology evaluation and the utility of PLAG1 and HMGA2 immunohistochemistry in the differential diagnosis of salivary gland tumors
- Tez No: 907156
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız tükürük bezi ince iğne aspirasyon sitolojilerinde (İİAS) Milan Raporlama Sisteminin (MRS) uygulanabilirliğini tespit etmektir. Ayrıca tükürük bezi tümörlerinin ayrımında PLAG1 ve HMGA2 immünohistokimya boyalarının katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2010-2024 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Patoloji arşiv sisteminden erişilen tükürük bezi ince iğne aspirasyon sitolojileri (722 adet) retrospektif olarak değerlendirilip Milan sınıflama sistemine göre tekrar sınıflandırıldı. Eksizyon raporlarıyla (409 adet) karşılaştırılarak Milan raporlama sisteminin etkinliği, her bir kategorinin malignite risk oranı araştırıldı. 64 adet sitolojiye ait hücre bloğuna ve 76 adet eksizyon materyaline ait parafin bloğa PLAG1 ve HMGA2 antikorları uygulandı. Bulgular: Sitolojiler Milan'a göre sınıflandırıldığında kategorilerin ROM (malignite riski) oranları Nondiagnostik (%13,3), Nonneoplazi (%16,6), önemi belirsiz atipi (AUS) (%24), Benign (%7,7), Malignite potansiyeli belirsiz neoplazi (SUMP) (%24,2), Malign Şüpheli (%90), Malign (%100) olarak saptandı. Malign neoplazi/benign lezyon ayrımı için yeterlilik %92,93; Nonneoplastik lezyon/neoplazi ayrımı için yeterlilik %91,18 olarak hesaplandı. Sitolojilerde PLAG1 pozitif tümörlerin 21'i (%87,5); eksizyonlarda 22'si (%75,9) Pleomorfik Adenom (PA) idi. Sitolojilerde HMGA2 pozitif tümörlerin 12'si (%92,3); eksizyonda 11'i (%78,5) PA olarak saptandı. Sonuç: MRS sitopatologlar arasında ortak dil oluşturulması açısından tükürük bezi İİAS değerlendirilmesinde kullanılabilir ancak ara kategorilerde ROM yüksektir. MRS'nin malign neoplazi veya nonneoplastik lezyonu tespit etmede spesifite ve yeterliliği yüksek olup, sensitivitesi düşüktür. Tükürük bezi tümörlerinin ayrımında eksizyon ve sitolojide PLAG1 ve HMGA2'nin PA'da spesifitesi yüksek sensitivitesi düşük olup, ikisi birlikte kullanıldığında daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle selüler bazaloid sitolojilerde PLAG1 pozitifliği ayırıcı tanıya giren karsinomları dışlamakta olup, benign neoplaziye yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the utility of the Milan Reporting System (MRS) for salivary fine needle aspiration cytology (FNAC). We also investigated role of PLAG1 and HMGA2 in salivary gland tumour differentiation. Methods: Salivary gland FNACs from Gaziantep University (n=722) were reclassified according to MRS. The effectiveness of the MRS and the risk of maliganancy (ROM) of each category were investigated by comparison with excision reports (n=409). 64 cytology blocks and 76 excision material blocks were stained with PLAG1 and HMGA2 antibodies. Results: The ROM (risk of malignancy) ratios of Milan categories were nondiagnostic (13.3%), nonneoplasia (16.6%), atypia of uncertain significance (24%), benign (7.7%), neoplasia of uncertain malignant potential (24.2%), suspected malignant (90%), malignant (100%). The Milan classification was 92.93% accurate for malignant neoplasia/benign lesion differentiation, and 91.18% for non-neoplastic lesion/neoplasia. Twenty-one (87.5%) of PLAG1-positive tumours in cytology and 22 (75.9%) in excision were Pleomorphic Adenoma (PA). In cytology, 12 (92.3%) of HMGA2-positive tumours and 11 (78.5%) in excision were PA. Staining rates were low in other tumours. Conclusion: MRS helps establish a common language among cytopathologists when interpreting salivary gland FNAC, though the ROM is high in intermediate categories. To detection of malignant neoplasms or non-neoplastic lesions, MRS has a high specificity and accuaracy, but a low sensitivity. In the differentiation of salivary gland tumours in excision and cytology, PLAG1 and HMGA2 have high specificity and low sensitivity in PA. Better results are obtained when both are used together. Especially in cellular basaloid cytologies, PLAG1 positivity excludes carcinomas in the differential diagnosis and leads to benign neoplasia.