İnvazif kandida infeksiyonu veya kandida kolonizasyonu saptanan hastalarda antifungal tedavi yaklaşımının mevcut uluslararası kılavuzlardaki önerilerle uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compliance of the antifungal treatment approach with the recommendations in current international guidelines in patients with invasive candida infection or candida colonization
  1. Tez No: 907176
  2. Yazar: ZARIFA ORTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada invazif kandida infeksiyonu veya kolonizasyonu saptanan hastalarda antifungal tedavi gerekliliği, 'Infectious Diseases Society of America' (IDSA) ve 'European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases' (ESCMID) kılavuzlarındaki önerilere uyumun değerlendirilmesi, ülkemizde de artan antifungal direnci nedeniyle kullanılan antifungal tedavilerin irdelenmesi, uygunsuz antifungal ilaç kullanım oranlarının belirlenmesi, kılavuzalara uyumla mortalite arasında bağlantının irdelenmesi ve tanı anında tanımlanmayan kandidaların sonradan tanımlanmasıyla antifungal direnci olan sorunlu türlerin varlığının araştırılması ve kılavuzlara uyumun öneminin farkındalığının artırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2022-2023 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Yatışları sırasında İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gönderilen kan, kateter ucu, idrar, trakeal aspirat, doku, ağız sürüntüsü örnekleri arasında Candida spp. üremesi saptanan ≥18 yaş tüm hastaların örnekleri dahil edildi. Verilerine ulaşılamayan, poliklinik hastaları ve
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the necessity of antifungal treatment in patients with invasive candida infection or colonization, evaluate compliance with the recommendations of the 'Infectious Diseases Society of America' (IDSA) and 'European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases' (ESCMID) guidelines, examine the treatments of antifungal drugs used in our country due to increasing antifungal resistance, determine the rates of inappropriate antifungal drug use, examine the connection between compliance with the guidelines and mortality, investigate the existence of problematic species with antifungal resistance by later identifying candida that were not identified at the time of diagnosis, and increase awareness of the importance of compliance with the guidelines. Material and Method: In this study, patients who were hospitalized at Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital between 2022 and 2023 were retrospectively evaluated. Samples from all patients aged ≥18 years whose blood, catheter tip, urine, tracheal aspirate, and tissue and mouth swab samples were sent to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Laboratory during hospitalization were collected. The data of outpatient clinic patients and patients