Cortexın'in alzheımer modeli oluşturulmuş sıçanların beyin korteksine etkilerinin morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric analysis of the effects of cortexin on the brain cortex of alzheimer's model rats
  1. Tez No: 907177
  2. Yazar: BÜŞRA ZENCİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Morfoloji, Nöroloji, Anatomy, Morphology, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), ilerleyici bilişsel gerileme ile karakterize olan bir hastalık olup erken dönemde hafıza zayıflığı, dikkat eksikliği ve denge kaybına neden olmaktadır. Skopolamin (SCP) kaynaklı amnezi, AH gibi demansla ilgili bozuklukları incelemek için yaygın olarak kullanılan bir deneysel modeldir. Bu çalışmada nöroprotektif etkileri olduğu bilinen Cortexin®'in (Koptekcnh; Geropharm pharmaceutical company, Saint Petersburg, Russia) AH'lı sıçan beyin dokusu üzerine morfometrik ve histopatolojik etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 28 adet Sprague Dawley cinsi sıçanlar 4 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 2 ml/kg salin intraperitonenal (i.p.) her gün (30 gün) yol ile verildi. AH grubuna; her gün 2 mg/kg SCP [Skopolamin hidrobromür, Sigma-Aldrich Chemical Co.'dan (St Louis, MO, USA)] 2ml salin içerisinde, tedavi grubuna 2 mg/kg SCP ardından 2 mg/kg Cortexin 2ml salin içerisinde; Cortexin grubuna ise 2 mg/kg Cortexin 2ml salin içerisinde çözdürülerek i.p.yol ile verildi. Ratlarda cortex cerebri sahalarının ve cerebellum'un volümleri stereolojik olarak ölçüldü. Serumda MDA, TAS, TOS, Serotonin, Dopamin; dokuda Kaspaz-3, Serotonin, Dopamin, pTAU, Kortaktin Bağlayıcı Protein 2(CTTNBP2) değerlerine bakıldı. AH grubunda Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, cerebellum, hippocampus, amygdala, olmak üzere birçok anatomik sahanın volümleri azalırken, AH+C grubunda AH grubuna göre anlamlı artış görülmüştür. Analiz sonuçlarına göre AH grubunda serumda MDA, TOS seviyeleri artarken; TAS, Serotonin ve Dopamin düzeyleri azalmıştır. Dokuda pTAU, Kaspaz-3 immünreaktivitesi artarken, Serotonin, Dopamin ve CTTNBP2 immün reaktivitesi azalmıştır. Bu veriler; Cortexin'in AH'nda beyin ve cerebellum dokusunda antioksidan ve nöroprotektif etkisi olduğunu göstermektedir. AH ve Cortexin'le ilgili yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla, bulgularımızın kliniğe ve literatüre katkı sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is a disease characterized by progressive cognitive decline, causing memory impairment, attention deficit and loss of balance in the early stages. Scopolamine (SCP)-induced amnesia is a widely used experimental model to study dementia-related disorders such as AD. This study aimed to examine the morphometric and histopathological effects of Cortexin® (Koptekcnh; Geropharm pharmaceutical company, Saint Petersburg, Russia), which is known to have neuroprotective effects, on AD rat brain tissue. In this study, 28 Sprague Dawley rats were divided into 4 equal groups. The control group received 2 ml/kg saline intraperitoneally (i.p.) every day. In the AD group, 2 mg/kg SCP [Skopolamin hidrobromür, Sigma-Aldrich Chemical Co.'dan (St Louis, MO, USA)] was dissolved in 2 ml saline and given i.p , the treatment group received 2 mg/kg SCP, and 2 mg/kg Cortexin® (Koptekcnh; Geropharm pharmaceutical company, Saint Petersburg, Russia) dissolved in 2 ml saline i.p.; Cortexin group received 2 mg/kg Cortexin dissolved in 2ml saline i.p every day. The volumes of cortex cerebri areas and cerebellum in rats were measured stereologically. MDA, TAS, TOS, Serotonin, Dopamine in serum; Caspase-3, Serotonin, Dopamine, pTAU, Cortactin Binding Protein 2 (CTTNBP2) values were examined in the tissue. While the volumes of many anatomical areas, including the cerebellum, hippocampus, and amygdala, decreased in the AH group compared to the control group, a significant increase was observed in the AH+C group compared to the AH group. According to the analysis results, while serum MDA and TOS levels increased in the AH group; TAS, Serotonin and Dopamine levels decreased. While pTAU, Caspase-3 immunoreactivity increased in the tissue, Serotonin, Dopamine and CTTNBP2 immune reactivity decreased. These data; It shows that Cortexin has an antioxidant and neuroprotective effect on the brain and cerebellum tissue in AD. We believe that our findings will contribute to the clinic and the literature with more comprehensive studies on AD and Cortexin.