Gebelere verilen bağlanma eğitiminin anne bebek bağlanmasına etkisi
The effect of attachment training given to pregnant women on mother infant attachment
  1. Tez No: 907175
  2. Yazar: AYŞE KAMİLE MEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelere verilen bağlanma eğitiminin anne bebek bağlanması üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü yarı deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışma, 1 Ağustos 2023 – 1 Ocak 2024 tarihleri arasında SBÜ Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları EAH'inde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi 60 kişi olarak hesaplanmıştır. Örneklem, gebelik haftası 28-38 arasında olan primipar gebelerden oluşmuştur. Deney grubuna online bağlanma eğitimi verilmiştir. Verilerin toplanması sosyodemografik veri formu, bağlanma bilgi düzeyi testi ve maternal bağlanma ölçeği ile sağlanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, p değeri 0,05'ten küçük bulunması halinde anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışma 53 gebe ile tamamlanmıştır. Katılanların 23'ü (%43,4) deney gurubunu, 30'u (%56,6) kontrol grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of attachment training given to pregnant women on maternal-infant attachment. Materials and Methods: This randomized controlled quasi-experimental study was conducted between August 1 2023 - January 1 2024, at SBU Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital. The sample size was calculated to be 60 participants. The sample consisted of primiparous pregnant women with gestational ages between 28-38 weeks. The experimental group received online attachment training. Data were collected using a sociodemographic data form, an attachment knowledge level test, and a Maternal Attachment Inventory (MAI). Data analysis was performed using the SPSS 25 package program, and a p-value of less than 0.05 was considered significant. Results: The study was completed with 53 pregnant women. Of the participants, 23 (43.4%) were in the experimental group, and 30 (56.6%) were in the control group.