Aile ikliminin kişinin yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılığına olan etkisi
The effect of family climate on the individuals'life satisfaction and psychological resilience
  1. Tez No: 907197
  2. Yazar: HAZAL ERKAN ARIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, aile ikliminin aile bireylerinin yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırmada katılımcılardan demografik ve aile ile ilgili özelliklerini incelemek üzere kişisel bilgi formunu; aile iklimlerini incelemek için Aile İklimi Ölçeği (AİÖ); yaşam doyumlarını incelemek için Yaşam Doyumu Ölçeği; psikolojik dayanıklılıklarını incelemek için Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre AİÖ ve alt boyutlarından alınan skor ortalamalarının arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığına bakılmıştır. Aile ikliminin genç yetişkinlerin yaşam doyum ve psikolojik dayanıklılıkları üzerindeki etkilerini incelemek üzere korelasyon analizi yapılmıştır.Çalışma grubumuzdaki kişilerde gerek AİÖ ortalama ve gerekse aile içi ilişkisellik, bilişsel uyum ve kuşaklararası otorite alt boyutları skorları ortalamaları arasında cinsiyete, medeni duruma, büyüme döneminde birincil bakım veren kişiye, yaşamının büyük kısmını geçirdiği yere, anne ve babanın eğitim durumuna ve aile büyükleriyle görüşme sıklığına göre anlamlı bir fark olmadığı; AİÖ ortalama skorları ile yetiştiği ailenin gelir düzeyi, ebeveyn tutumu ve aile büyükleriyle iletişim durumu arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yetiştikleri ailenin gelir düzeyi ve ebeveyn tutumlarının hem genel aile iklimi algısı hem de aile içi ilişkisellik, bilişsel uyum ve kuşaklararası otorite algılarının her üçünü de etkileyen sosyodemografik özellikler olduğu görülmüştür. Yapılan korelasyon analizinde ise aile iklimi ile yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir doğrusal ilişki olduğu bulunmuştur. Aile ikliminin yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık üzerinde etkili olduğu; pozitif bir aile ikliminin aile bireylerinin yaşam doyumları ve psikolojik dayanıklılıklarını artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of family climate on the life satisfaction and psychological resilience levels of the family members. The participants were asked to fill out the“Family Climate Scale”,“The Satisfaction with Life Scale”and“Resilience Scale for Adults”. It was tested whether there was a significant difference between the scores obtained from the Family Climate Scales and their sub-dimensions according to sociodemographic characteristics. Then, correlation analysis was made to examine the effects of family climate on the life satisfaction and psychological resilience. There wasn't significant difference between the scores of both the FCS and the sub-dimensions of reletedness in family, cognitive cohesion and intergenerational authority of the individuals according to gender, marital status, primary caregiver during the growth period, the environment where the individual spent most of his/her life, education level of parents, frequency of getherings with family elders. There was a relationship between the scores of FCS and the income level of the family, parental attitude and their communication with family elders. The family income and parenting attitudes affected both the general family climate perception and the three perceptions of relatedness in family, cognitive cohesion and intergenerational authority. There was a positive and significant linear relationship between family climate, life satisfaction and resilience. Family climate effects the life satisfaction and psychological resilience; and a positive family climate increases the life satisfaction and psychological resilience of the family members.