Acil servise koah alevlenme ilebaşvuran hastalarda yatış kararının verilmesinde ottawa risk skorlamasının ve pnömoni ciddiyet indeksi(PSI)'nin kullanımınınkarşılaştırılması
Comparison of the use of the ottawa risk score and pneumonia severity index in making hospitalization decisions for patients presenting the emergency department with exacerbation of COPD
  1. Tez No: 907198
  2. Yazar: ESMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Kronik obstrüktüf akciğer hastalığı (KOAH) öksürük, dispne, hava akımı kısıtlamasının ön planda olduğu solunum semptomlarıyla seyreden genellikle ilerleyici ve kalıcı havayolu tıkanıklığıyla karakterize bir hastalıktır.Dünya çapında KOAH'a bağlı yılda yaklaşık 3 milyon ölümün gerçekleştiği tahmin edilmekte olup dünya üzerindeki ölümlerin ise en sık 3. Nedenidir. Biz bu çalışmamızda KOAH hastaları arasında acil servislere sık başvuru sebebi olan KOAH alevlenme ile gelen hastaların hastaneye yatış kararı verilmesinde ottawa KOAH risk skorunun ve PSI ın ne kadar kullanılabilir olduğunu ve acil servisimize başvuran hastaların yatış taburculuk yoğun bakım yatış sonlanımı açısından birbirlerine üstünlüklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem:Prospektif tanımlayıcı bir çalışma olarak dizayn edilen bu tez çalışması, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde gerçekleştirildi. Literatürde benzeri bir çalışma referans alınarak örneklem büyüklüğü 113 olarak hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan ya da yakınından aydınlatılmış onam formu alındı. Çalışma öncesi standardize edilmiş bir veri kayıt formu oluşturuldu. Bu forma hastaların demografik bilgilerinin yanı sıra Pnömoni ciddiyet indeks (PSI) ve Ottawa risk skorlamasına ait parametrelerin verileri kaydedildi. Çalışmadaki verilerin analizi SPSS 15.0 paket programı ve MEDCALC Diagnostic test evaluation calculator kullanılarak yapıldı. Ottowa Risk skalası ve PSI skorlarının ile ilgili ROC eğrileri çizildi ve eğri altında kalan alanlar arasındaki fark De Long yöntemiyle analiz edildi. Her iki skorun duyarlılık, geçerlilik, negatif ve pozitif prediktif değerleri belirlenmiştir ve tüm değerler %95 güven aralığı ile birlikte kullanıld.
Özet (Çeviri)
Introduction:Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease characterized by respiratory symptoms such as cough, dyspnea, and air flow limitation, typically progressive and characterized by persistent airway obstruction. It is estimated that approximately 3 million deaths occur annually world wide due to COPD, making it the third leading cause of death globally. In this study, we aimed to assess the utility of the Ottawa COPD Risk Score and PSI (PneumoniaSeverity Index) in determining hospitalization decisions for COPD exacerbations, a frequent reason for emergency department visits among COPD patients. Additionally, we aimed to compare their superiority in predicting hospital admission, discharge, and intensive care unit out comes among patients presenting to our emergency department. Materials and Methods:This study,designed as a prospective descriptive study, was conducted in the Emergency Department of Antalya Training and Research Hospital, affiliated with the University of Health Sciences, after obtaining approval from the Clinical Research Ethics Committee of Antalya Training and Research Hospital, University of HealthSciences. Based on a similar study in the literature, the sample size was calculated to be 113. Informed consent forms were obtained from all patients or their relatives included in the study. Before the study, a standardized data collection form was created. This form recorded patients' demographic information, as well as parameters related to the PSI and the Ottawa COPD Risk Score. The data analysis was performed using SPSS 15.0 software andthe MEDCALC Diagnostic Test Evaluation Calculator. ROC (Receiver Operating Characteristic) curves for the Ottawa Risk Score and PSI scores were plotted, and the difference between the are as under the curve was analyzed using the De Long method. The sensitivity, validity, and negative and positive predictive values of both scores were determined, with all values reported within a 95% confidence interval. A p-value of