Prostat adenokarsinomlarında SOX2, siklin D1 ve P21 gen ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
The relationship of SOX2, cyclin D1 and P21 gene expressions with clinicopathological parameters in prostate adenocarcinomas
  1. Tez No: 907203
  2. Yazar: GÜLŞAH ÜNSAL KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Prostat karsinomu ileri yaş erkeklerde en sık görülen kanserdir. SOX2, onkogen rolüne sahip bir transkripsiyon faktörüdür. Siklin D1 ve p21 ise hücre siklusunun düzenlenmesinde görevleri olan önemli gen ürünleridir. Bu çalışmada karsinogenez mekanizmalarında rol oynayan SOX2, p21 ve siklin D1 genlerinin prostat adenokarsinomunda immunohistokimyasal ekspresyonlarını saptamayı ve bu belirteçlerin bilinen klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini ortaya koymayı hedefledik. Gereç-Yöntem: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2015-2021 yılları arasında prostat adenokarsinomu tanısı almış 90 adet radikal prostatektomi materyali retrospektif olarak incelendi. Bölümümüz arşivinden çıkarılan uygun parafin bloklara immunohistokimyasal olarak SOX2, p21 ve siklin D1 çalışıldı. Elde edilen immunohistokimyasal boyama sonuçları ile klinikopatolojik parametreler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda veziküloseminalis invazyonuna sahip olgularda ve daha ileri patolojik evreye sahip olgularda daha yüksek SOX2 ekspresyonu bulundu. Gleason derecesi yüksek olgularda daha yüksek siklin D1 ve daha yüksek p21 ekspresyonu mevcuttu. Ayrıca ekstraprostatik yayılıma sahip olgularda daha yüksek p21 ekspresyonu izlendi. Perinöral invazyona sahip olgularda ise daha yüksek siklin D1 ekspresyonu görüldü. Siklin D1 ve P21 arasında pozitif yönde zayıf korelasyon izlenirken, SOX2 ile diğer markırlar arasında korelasyon bulunmadı. Serum PSA düzeyi ve yaş ile herhangi bir markır arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda her bir markırın ekspresyonundaki artışı prostat karsinomunda bilinen kötü prognostik parametrelerle ilişkili bulduk. Sonuçlarımız bu markırların prostat karsinomunda prognoz tahmininde kullanılabilecek potansiyel biyobelirteçler olabileceğini ve hedefe yönelik tedavilerin gelişmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate carcinoma is the most common cancer in elderly men. SOX2 is a transcription factor with an oncogene role. Cyclin D1 and p21 are important gene products that have roles in cell cycle regulation. In this study, we aimed to determine the immunohistochemical expressions of SOX2, p21 and cyclin D1 genes, which play a role in carcinogenesis mechanisms, in prostate adenocarcinoma and to reveal the relationship of these markers with known clinicopathological parameters. Materials-Methods: 90 radical prostatectomy materials diagnosed with prostat adenocarcinoma in Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology between 2015-2021 were retrospectively analyzed. SOX2, p21 and cyclin D1 were studied immunohistochemically on the appropriate paraffin blocks extracted from the archives of our department. The obtained immunohistochemical staining results and clinicopathological parameters were statistically compared. Results: In our study higher SOX2 expression was found in cases with vesiculoseminalis invasion and in cases with more advanced pathological stage. Higher Gleason grade cases had higher cyclin D1 and higher p21 expression. In addition, higher p21 expression was observed in cases with extraprostatic spread Higher cyclin D1 expression was observed in cases with perineural invasion. While a weak positive correlation was observed between cyclin D1 and P21, no correlation was found between SOX2 and other markers. There was no significant correlation between serum PSA level and age and any marker. Conclusion: In our study, we found that the increase in the expression of each marker was associated with poor prognostic parameters in prostate carcinoma. Our results show that these markers can be potential biomarkers that can be used to predict prognosis in prostate carcinoma and may contribute to the development of targeted therapies.