Bilişsel davranışçı terapiye dayalı duygusal ifade programının psikolog adaylarının yalnızlık ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of emotional expression program based on cognitive behavioral therapy on the loneliness and subjective well-being levels of psychologist candidates
  1. Tez No: 907202
  2. Yazar: NURAN KORKMAZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, bilişsel davranışçı terapi temelli duygusal ifade programının, aday psikologların yalnızlık, öznel iyi oluş düzeylerine etkisini değerlendirmeye yönelik ön-test, son-test kontrol gruplu yarı-deneysel bir çalışmadır. Deney grubuna 10 hafta boyunca haftada bir kez 90 dakika bilişsel davranışçı terapi temelli Duygusal İfade Terapi Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise haftada bir kez 90 dakika psiko-eğitim programı uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde okuyan 50 öğrenci oluşmaktadır. Yapılan araştırmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu (EK-A), UCLA Yalnızlık Ölçeği (EK-B), Öznel İyi Oluş Ölçeği (EK-C) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (EK-D) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan araçların güvenirliliği test edilmiş ve ölçeklerin güvenilir olduğu teyit edilmiştir. Elde edilen bulgular, parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, Duygusal İfade Terapi Programı katılımcıların yalnızlık düzeylerinde anlamlı azalış sağladığını, katılımcıların öznel iyi oluş düzeylerin kısmen artış sağlandığını ve katılımcıların algılanan sosyal destek düzeylerinde anlamlı artış sağladığını göstermektedir. Bu çalışma bilişsel davranışçı terapinin ilkelerinden yararlanarak tasarlanan duyguların ifade edilmesi programı test etmiş ve programın etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda bu ve benzeri programların geliştirilip yaygınlaştırılması, kişilerin psikolojisine olumlu katkıda bulanabileceğinden önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a quasi-experimental study usind pre-test and post-test control groups to evaluate the effect of an emotional expression program based on cognitive behavioral therapy on loneliness, subjective well-being levels of candidate psychologists. Emotional Expression Program based on cognitive behavioral therapy was applied to the experimental group for 90 minutes once a week for 10 weeks. A 90-minute psycho-education program was applied to the control group once a week for 10 weeks. The sample of the research consists of 50 students studying at the Psychology Department of Üsküdar University. As data collection tools in the research; Personal Information Form, UCLA Loneliness Scale, Subjective Well-Being Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used. The reliability of the tools used in the research was tested and it was confirmed that the scales were reliable. The findings were analyzed using parametric tests. The findings of the study show that the program provided a significant decrease in the loneliness levels of the participants, the subjective well-being levels of the participants were partially increased, and the perceived social support levels of the participants increased significantly. This study tested the emotion expression program designed using the principles of cognitive behavioral therapy and demonstrated that the program was effective. In this context, it is recommended that these and similar programs be developed and disseminated, as they may contribute positively to the psychology of individuals.