Travma sonrası stres bozukluğu tanısı olan ergenlerde otistik belirtilerin sosyal biliş üzerine etkisi
The effect of autistic symptoms on social cognition in adolescents with posttraumatic stress disorder
- Tez No: 907208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK, DOÇ. DR. BÖRTE GÜRBÜZ ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) olan ve olmayan ergenlerde otistik özellikler ve sosyal bilişin karşılaştırılması ayrıca otistik özellikler ve sosyal biliş arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 12-18 yaş arası TSSB tanısı olan 36 olgu ve olgu grubu ile yaş ve cinsiyete uygun olarak eşleştirilen 36 ergen kontrol grubu olarak alınmıştır. Her iki gruba ÇDŞG-ŞY-T-DSM-5 uygulanmıştır. Ek olarak her iki gruba otistik belirtileri saptamak üzere Otizm Spektrum Anketi-ergen formu (OSA) ebeveynleri tarafından doldurulmuş olup kesme değer olan 24 puan ve üzeri alan katılımcılara otizm tanısını dışlamak için ADOS-2 Modül-4 uygulanmıştır. Olgu (TSSB) grubunun belirti şiddeti Travma Sonrası Stres Belirtileri Şiddet Ölçeği Çocuk Formu verilerek değerlendirilmiştir. Her iki grubun sosyal bilişlerini değerlendirmek için araştırmacı tarafından Gözler Testi, Yüzler Testi, Gaf Testi, Beklenmedik Sonuçlar Testi ve Anlam ve İlişkileri Kavrayabilme Testi uygulanmıştır. Bulgular: Olgu grubunun yaş ortalaması 15,19±1,21 yıl, kontrol grubunun 14,75±1,69 idi. Olgu grubunun TSSB şiddet ölçeği puan ortalaması 28,38±4,31 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare autistic traits and social cognition in adolescents with and without Posttraumatic Stress Disorder (PTSD) and to evaluate the relationship between autistic traits and social cognition. Method: The study included 36 adolescents aged 12-18 diagnosed with Post Traumatic Stress Disorder as a case group and 36 adolescents matched with the case group in terms of age and gender as a control group. The K-SADS-DSM-5 was applied to both groups and those with additional psychiatric diagnoses were excluded. In addition, the Autism Spectrum Quotient (AQ)-Adolescent (AQ) was completed by the parents of both groups to detect autistic symptoms, and ADOS-2 Module-4 was applied to exclude the diagnosis of autism for participants who scored 24 points or more, which is the cut-off value. Symptom severity of the case (PTSD) group was evaluated by using the The National Stressful Events Survey PTSD Short Scale (NSESSS). To assess the social cognition of both groups, the researcher administered the Eyes Test, Faces Test, Faux Pas Test, Unexpected OutcomesTest, Comprehension Test. Results: The mean age of the case group was 15.19±1.21 years, and the control group was 14.75±1.69. The mean score of the PTSD severity scale of the case group was 28.38±4.31.