Travma sonrası stres bozukluğu tanısı alan ergenlerde frontal alfa asimetrisi
Frontal alpha asymmetry in adolescent diagnosed with post traumatic stress disorder
- Tez No: 787037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA GÜLEN ŞİŞMANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; TSSB tanılı ergenlerde tanının doğruluğu, klinik gidişatın takibi ve tedavi etkinliğini değerlendirmeye yardımcı bir belirteç olarak FAA'nın kullanılıp kullanılamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2022 - Ağustos 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine ilk kez başvuran ve cinsel istismara uğrama öyküsü bulunan, 14-18 yaş arasındaki kız ergenlere K-SADS-PL DSM-5 uygulandı ve bunun sonucunda TSSB tanısı alan çocuklar çalışma grubunu oluşturdu (n=28). Genel Pediatri Polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran ve dışlama kriterlerine uygun olan kız ergenlerden Basit Rastgele Örnekleme yöntemiyle kontrol grubu belirlendi (n=28). K-SADS-PL uygulanmasından sonra 5 çocuk daha önceden tanı aldığı ruhsal bir bozukluk nedeniyle psikofarmakolojik tedavi alması, baskın el tercihinin sol el olması nedeniyle araştırmadan çıkarıldı. Ebeveynlerle sosyodemografik bilgi formu dolduruldu. Çalışma grubundaki TSSB tanısı alan ergenlere polikliniğimizde öz bildirim ölçekleri (Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Çocuk ve Gençlerde Travması Sonrası Tepki Ölçeği (ÇTSS-TÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Çocuklar İçin Sürekli Kaygı Envanteri (STAI), Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12) uygulandı. Çalışma ve kontrol grubundaki kız ergenlere EEG çekildi ve daha sonrasında EEG Spectra analizi yapıldı. Çalışma grubundaki hastalar tedavilerine, medikal tedavi ve psikoterapi ile travma polikliniğinde devam ettiler. İlk başvurudan 4 ay sonra çalışma grubuna dahil edilen ergenlerin kontrol EEG'leri çekildi. EEG Spectra analizi sonrasında elde edilen değerler kullanılarak Frontal Alfa Asimetri değeri hesaplandı. Veriler SPSS 26.0 kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Bu çalışmaya, baskın el tercihi sağ el olan, çalışma grubunda 28 ve kontrol grubunda 23 olmak üzere toplam 51 kız ergen çalışmaya dahil edilmiştir. TSSB tanısı alan çalışma grubunun yaş ortalaması 15,7 ± 1.3, kontrol grubunun yaş ortalaması 15,9 ± 1,2'dir.
Özet (Çeviri)
r Introduction and objective: In this study; It is aimed to evaluate whether FAA can be used as a marker to help evaluate the accuracy of diagnosis, follow-up of clinical course and treatment effectiveness in adolescents with PTSD. Materials and Methods: Between April 2022 and August 2022, K-SADS-PL was administered to female adolescents aged 14-18 years who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic for the first time and had a history of sexual abuse, and as a result, the diagnosis of PTSD was made. The children who took it formed the case group (n=28). The control group was determined by Simple Random Sampling method from female adolescents who applied to the General Pediatrics Outpatient Clinic for any reason and met the exclusion criteria (n=28). - After administration of K-SADS-PL, 5 children were excluded from the study because they did not meet the exclusion criteria. Sociodemographic information form was filled with parents. Adolescents diagnosed with PTSD in the case group were administered self-report scales (Childhood Trauma Inventory, Childhood Trauma Inventory, Childhood Trauma Reaction Scale, Beck Depression Inventory, Trait Anxiety Inventory for Children) in our outpatient clinic. EEG was taken to the female adolescents in the case and control groups, and then EEG Spectra analysis was performed. The patients in the case group continued to be followed up in the trauma outpatient clinic with medical treatment and psychotherapy. Control EEGs of the adolescents included in the case group were taken 4 months after the first admission. Frontal Alpha Asymmetry value was calculated by using the values obtained after EEG Spectra analysis. Data were analyzed using SPSS 26.0. Results: A total of 51 female adolescents, 28 in the case group and 23 in the control group, whose dominant hand preference is right hand, were included in this study. The mean age of the case group diagnosed with PTSD was 15.7 ± 1.3 years, and the mean age of the control group was 15.9 ± 1.2 years.