Sıçan inferior epigastrik ada flebi modelinde antioksidan ön tedavi zamanlamasının iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of antioxidant pretreatment timing on ischaemia-reperfusion injury in the rat inferior epigastric island flap model
- Tez No: 907207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL DEMİRÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Serbest flep cerrahisi, rekonstrüktif cerrahide önemli bir yere sahiptir. Cerrahi tekniklerde ilerlemelere rağmen, vasküler komplikasyonlara bağlı gelişen iskemi-reperfüzyon hasarı (İRH), flep kayıplarına yol açabilmektedir. İRH'yi azaltmak amacıyla çeşitli cerrahi yöntem ve farmakolojik tedaviler geliştirilmiştir. Bu yöntemler arasında antioksidan tedaviler dikkat çekmektedir, ancak zamanlamasına ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, antioksidan ön tedavi zamanlamasının etkilerini araştırarak, bu eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, 40 erkek Wistar Albino sıçan, beş gruba ayrıldı. Gruplar ; iskemi reperfüzyon (İR) uygulanmayan kontrol grubu, serum fizyolojik enjeksiyonu yapılan İR grubu, İR oluşturulan ve melatonin, Vitamin C, E içeren antioksidan ön tedavisi sırasıyla operasyondan 7 gün önce, iskemiden yarım saat önce ve reperfüzyondan yarım saat önce başlanan üç ayrı tedavi grubu olarak belirlendi. Tüm gruplarda 6x3 cm2 boyutlarında inferior epigastrik ada flebi kaldırıldı ve 8 saat iskemiye maruz bırakıldı. Nekroz oranlarını hesaplamak amacıyla flep fotoğrafları çekildi. Total antioksidan kapasiteyi ölçmek için kan örnekleri alındı; histopatolojik ve biyokimyasal analizler için doku örnekleri toplandı. Bulgular: Operasyondan 7 gün önce antioksidan ön tedavi uygulanan grubun, İR uygulanan gruplar arasında en düşük nekroz oranına (%6,3) sahip olduğu tespit edildi. Tüm histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler bu grup lehine istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar gösterdi. Ancak, gruplar arasında total antioksidan kapasite veya diğer biyokimyasal parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç: Bu çalışma, antioksidan ön tedavisinin 7 gün önce başlanmasının diğer başlangıç zamanlamalarına göre flep yaşabilirliği açısından daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, özellikle elektif serbest flep operasyonları öncesi uygulanabilecek olan, standart bir antioksidan ön tedavi algoritması geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Free flap surgeries represent significant advancements in reconstructive surgery. Despite surgical progress, ischemia-reperfusion injury (IRI) due to vascular complications remains a challenge, potentially leading to flap loss. Various strategies, including surgical methods and pharmacological treatments, have been explored to mitigate IRI. Among these, antioxidant treatments have garnered interest, but research on the optimal timing of antioxidant administration is lacking. This study addresses this gap by investigating the timing of antioxidant pretreatment. Material and Method: In this study, 40 male Wistar Albino rats were divided into five groups: a control group with no ischemia-reperfusion (IR), an IR group with saline injections, and three treatment groups pretreated with melatonin, vitamin C, and vitamin E (10 mg/kg, 200 mg/kg, and 40 mg/kg, respectively), starting 7 days preoperatively, 30 minutes before ischemia, and 30 minutes before reperfusion. A 6×3 cm2 epigastric island flap was elevated and subjected to 8 hours of ischemia. Blood samples were taken to assess total antioxidant capacity, flap photographs were taken to calculate necrosis rates, and tissue biopsies were collected for histopathological and biochemical analyses. Results: Results showed that the group receiving antioxidant pretreatment 7 days before surgery had the lowest necrosis rate (6.3%) among the IR groups. Histopathological and immunohistochemical evaluations (VEGF, caspase-3, eNOS, and IL-1 beta) favored this group. However, biochemical parameters did not show significant intergroup differences. Conclusion: Initiating antioxidant pretreatment 7 days prior to surgery significantly enhances flap viability, highlighting the importance of timing for optimal outcomes in elective free flap procedures.