Koroner arter bypass greft cerrahisi olan bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviors in individuals with coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 907216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma koroner arter bypass ameliyatı olan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırma Aralık 2022 ve Haziran 2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kardiyoloji poliklinik ve servislerinde yapıldı. Çalışma yazılı ve sözlü onamı alınan 127 birey ile gerçekleştirildi. Araştırma, en az üç ay önce Koroner Arter Bypass ameliyatı olan, 18 yaş üstü, mental hastalığı ve iletişim sorunu olmayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan hastalarda yapıldı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanılama Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”kullanıldı. Araştırmaya katılanların %72,4'ünün erkek, %95,3'ünün evli, %44,1'inin 70-75 yaş gurubunda olduğu, %50,3'nün ilkokul mezunu, %41,7'sinin sigarayı bırakmış olduğu saptandı. Hastaların SYBD toplam puanının 117,78 olduğu, en yüksek puanın kişilerarası ilişkiler ve manevi gelişimden, en düşük puanın fiziksel aktiviteden alındığı görüldü. 65-69 yaş grubunda olanların beslenme puanları ve stres yönetiminin daha yüksek olduğu, erkeklerin fiziksel aktivite puanları ve manevi gelişim puanlarının kadınlardan yüksek olduğu, bekârların sağlık sorumluluğu puanlarının yüksek olduğu, eğitim düzeyi yükseldikçe kişilerarası ilişkiler puanında yükseldiği, gelir düzeyi yüksek olan hastaların fiziksel aktivite puanları, manevi gelişim puanları, SYBD toplam puanlarının daha yüksek olduğu, sigara kullanan hastaların kişilerarası ilişkiler, manevi gelişim ve SYBD toplam puanlarının düşük olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and cross-sectional study to determine the healthy lifestyle behaviors of patients who underwent coronary artery bypass surgery. The study was conducted in the Cardiology outpatient clinics and wards of Adana City Training and Research Hospital between December 2022 and June 2023. The study was conducted with 127 individuals who provided written and verbal informed consent. The study was conducted in patients who had undergone coronary artery bypass surgery at least three months ago, were over 18 years of age, had no mental illness and communication problems, and volunteered to participate in the study.“Patient Identification Form”and 'Healthy Lifestyle Behaviors Scale II' were used for data collection. It was found that 72.4% of the participants were male, 95.3% were married, 44.1% were in the 70-75 age group, 50.3% were primary school graduates, and 41.7% had quit smoking. It was observed that the total SYBD score of the patients was 117.78, the highest score was from interpersonal relationships and spiritual development, and the lowest score was from physical activity.It was found that patients in the 65-69 age group had higher nutrition scores and stress management, men had higher physical activity scores and spiritual development scores than women, single patients had higher health responsibility scores, interpersonal relationships scores increased with increasing educational level, patients with higher income levels had higher physical activity scores, spiritual development scores and total scores of the HPLP-II, and patients who smoked had lower interpersonal relationships, spiritual development and total scores of the HPLP-II.