Menenjit tanısı ile izlenen çocuk hastaların klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin incelenmesi ve konjuge haemophilus influenzae tip b ve konjuge pnömokok aşılarının ulusal takvime eklenmesi sonrası bakteriyel menenjit yükünün değişiminin araştırılması
Investigation of the clinical and epidemiological characteristics of pediatric patients diagnosed with meningitis and the changes in the burden of bacterial meningitis following the inclusion of conjugate haemophilus influenzae type b and conjugate pneumococcal vaccines in the national immunization schedule
  1. Tez No: 907217
  2. Yazar: GÖZDE NUR YAĞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Menenjit tanılı çocuk hastaların epidemiyolojik, klinik, laboratuvar ve radyolojik özelliklerinin incelenmesi, tanıda belirleyici olabilecek özelliklerin ortaya konması amaçlanmıştır. İkinci olarak ise çocukluk çağı rutin aşı takvimine konjuge Haemophilus influenzae tip b (Hib) aşısı ve konjuge pnömokok aşısı (KPA) eklenmesi sonrası bakteriyel menenjit yükünün değişiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2006- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Servisi'nde yatarak tedavi edilen 1 ay-18 yaş aralığındaki menenjit tanılı 134 çocuk hasta retrospektif olarak epidemiyolojik, klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikleri ile incelenmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama ve ortanca yaşları sırasıyla 53,49±61,66 ay ve 14,5 (1-204) ay olarak saptandı. Hastaların 57'si (%42,5) kız ve 77'si (%57,5) erkek idi. Hastaların 66'sının (%49,3) aseptik, 68'in (%50,7) bakteriyel menenjit olduğu belirlendi. Hastalarda başvuru yakınmalarında ateş (%97,8), beslenme azalması (%77,6), kusma (%53,7), bulantı (%47), uyku hali (%44), baş ağrısı (%41,8), huzursuzluk (%38), nöbet geçirme (%17,2), öksürük (%16,4), boğaz ağrısı (%8,2), fotofobi (%2,2) olarak tespit edildi. Hastaların başvuru fizik muayenesinde %44,7'sinde ense sertliği, %36,5'inde Kernig pozitifliği, %38,8'inde Brudzinski pozitifliği, %30,5'inde fontanel bombeliği, %17,2'sinde ciltte döküntü ve %6'sında parotit saptandı. Bakteriyel menenjit hastalarında kan lökosit sayısı, kan nötrofil yüzdesi, C-reaktif protein (CRP) ortalama değeri, sedimentasyon değeri aseptik menenjit grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05). Tüm yaş gruplarındaki KPA-13 öncesi dönemde (KPA-7 ve aşı öncesi dönem birlikte) bakteriyel menenjit hastalık yükü 5,9/100000 iken KPA-13 sonrası dönemde 2,7/100000 şeklinde olup aralarında anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,002). Tüm yaş gruplarındaki KPA-13 öncesi dönemde S. pneumoniae nedenli menenjit hastalık yükü 1,3/100000 iken KPA-13 sonrası dönemde ise 1,1/100000 şeklinde olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmasa da oran açısından bakıldığında azalma eğiliminde olduğu görülmektedir (p>0,05) Sonuç: Çocukluk çağında yüksek morbidite ve mortalite nedeniyle bakteriyel ve aseptik menenjit ayırımının yapılması, doğru tedavi stratejilerinin belirlenmesi ve hastalık yönetiminde önemlidir. Ulusal aşı takvimine Hib ve KPA aşılarının eklenmesi ile menenjit hastalık yükünde belirgin azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the epidemiological, clinical, laboratory, and radiological characteristics of pediatric patients diagnosed with meningitis and to identify features that may be decisive in diagnosis. Additionally, it aims to examine the changings in the bacterial meningitis burden following the addition of conjugate Haemophilus influenzae type b (Hib) vaccine and pneumococcal conjugate vaccine (PCV) to the routine childhood immunization schedule. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 134 pediatric patients aged 1 month to 18 years who were diagnosed with meningitis and hospitalized in the Department of Pediatric Infectious Diseases at Ankara University Faculty of Medicine between January 1, 2006, and December 31, 2023. The patients were analyzed for their epidemiological, clinical, laboratory, and radiological characteristics. Results: The mean and median ages of the patients were 53.49±61.66 months and 14.5 (range 1-204) months, respectively. Of the patients, 57 (42.5%) were female, and 77 (57.5%) were male. Aseptic meningitis was detected in 66 patients (49.3%), while bacterial meningitis was found in 68 patients (50.7%). The most common presenting symptoms were fever (97.8%), decreased feeding (77.6%), vomiting (53.7%), nausea (47%), lethargy (44%), headache (41.8%), irritability (38%), seizures (17.2%), cough (16.4%), sore throat (8.2%), and photophobia (2.2%). On physical examination, 44.7 % had neck stiffness, 36.5 % had a positive Kernig sign, 38.8 % had a positive Brudzinski sign, 30.5% had bulging fontanelles, 17.2% had a rash, and 6% had parotitis. In patients with bacterial meningitis, the mean white blood cell count, neutrophil percentage, C-reactive protein (CRP), and erythrocyte sedimentation rate were significantly higher than those in the aseptic meningitis group (p0.05). The bacterial meningitis burden was 5.9/100000 before the PCV13 introduction and 2.7/100000 afterward, with a significant difference between the two periods (p=0.002). The S. pneumoniae meningitis burden was 1.3/100000 before the PCV13 introduction and 1.1/100000 afterward, with no statistically significant difference but a decreasing trend (p>0.05). Conclusion: Differentiating between bacterial and aseptic meningitis is crucial in childhood due to the high morbidity and mortality associated with bacterial meningitis. The addition of Hib and PCV to the national vaccination schedule has led to a significant reduction in the meningitis disease burden.