Ege Denizi kıyılarındaki deniz çayırı Posidonia oceanica'nın analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of seagrass Posidonia oceanica on the Aegean Sea
- Tez No: 990563
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ege Denizi (Enez-Marmaris Bozburun arası) kıyılarında 25 farklı istasyonda Posidonia oceanica'nın alt yayılış derinliği, alt sınır tipi, fenolojik ve lepidokronolojik özellikleri incelenmiş ve türün güncel durumu ile ilgili veriler toplanmıştır. Arazi ve örnekleme çalışmaları Ekim 2023'te donanımlı aletli dalış (SCUBA) ile kuadrat ve görüntüleme cihazlarıyla yapılmıştır. En fazla demet yoğunluğu 432 demet/m2 ile Karaburun ve Bozcaada istasyonlarında bulunmuştur. Yapılan çalışmada en derin alt sınıra sahip istasyon 36,5 m ile Bozburun-2 istasyonu olarak tespit edilmiştir. İstasyonlardaki çayırın alt tipi genellikle seyrek, sadece Ildır ve Altınoluk istasyonlarında gerileyen tipte olduğu gözlemlenmiştir. Lepidokronolojik analiz ile bitki yaş ölçümlerinde, Seferihisar istasyonunda 5 yıllık sürgün, diğer istasyonlarda ise genellikle yaşı ortalaması 2-3 yıllık sürgünler tespit edilmiştir. Fenolojik analizlerin sonuçlarına göre olgun yaprak uzunluğu (600 mm) en yüksek Saros istasyonunda, kırık apeks oranı ise en yüksek (%48) Bozcaada istasyonunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the lower limit depth, lower limit type, phenological and lepidocronological characteristics of Posidonia oceanica were examined at 25 different stations along the Aegean Sea (Enez-Marmaris Bozburun) coastline, and data on the current status of the species were collected. Field and sampling studies were conducted in October 2023 using equipped diving (SCUBA) with quadrats and imaging devices. The stations with the highest shoot density were Karaburun and Bozcaada with 432 shoots/m². The station with the deepest lower limit was found as Bozburun 2 station at 36.5 m. The lower limit depth of meadow the stations was generally sparse, observed only at the Ildır and Altınoluk stations as a regressive type. Through lepidocronological analysis, aging was determined, revealing a 5-year shoot at the Seferihisar station, while the average shoot age at other stations was generally found to be 2-3 years. According to the results of phenological analyses, the highest mature leaf length was 600.00 mm at the Saros station, while the highest broken apex ratio (%48) was observed at the Bozcaada station.