Ortaöğretim öğrencilerinin futbola yönelik tutum ve beklentilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of secondary school students' attitude and expectations towards football in terms of various variables
- Tez No: 907243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin futbola yönelik tutumlarının ve futbol beklentilerinin bazı değişkenler bakımından incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 14-18 yaş aralığında bulunan ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Amasya il ve ilçe merkezlerinde bulunan 14-18 yaş arası 340 ortaöğretim öğrencisi birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Güven ve Öncü (2011) tarafından geliştirilen“Futbol Tutum Ölçeği ve Var (2015) taratından geliştirilen ”Futbol Beklenti Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin tamamı SPSS programına aktarılmış ve analizler uygulanarak bulgular elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya ortaöğretim öğrencilerinin cinsiyetleri, lisanslı futbol oynama durumları, dijital ortamda futbol oynama durumları, stadyumda futbol maçı izleme durumları, televizyonda futbol maçı izleme durumları, VAR sistemini güvenilir bulma durumları ile futbola yönelik tutum ve futbol beklenti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunduğu tespit edilirken, araştırmaya katılan Ortaöğretim Öğrencilerinin yaşları, doğum yerleri, sınıf düzeyleri ile futbola yönelik tutum ve futbol beklenti düzeyleri arasında kısmen anlamlı fark bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine secondary school students' attitudes towards football and football expectations in terms of some variables. The research was conducted using the survey model, one of the quantitative research methods. The population of the research consists of secondary school students between the ages of 14-18. The sample of the research consists of 340 secondary school students between the ages of 14-18 in Amasya province and district centers. As data collection tools in the study, the“Personal Information Form”created by the researcher, the“Football Attitude Scale”developed by Güven and Öncü (2011) and the“Football Expectation Scale”developed by Var (2015) were used. All data were transferred to the SPSS program and findings were obtained by applying analysis. As a result of the analysis, a statistically significant difference was found between the genders of the secondary school students, their status of playing licensed football, their status of playing football in the digital environment, their status of watching a football match in the stadium, their status of watching a football match on television, their status of finding the VAR system reliable, and their attitudes towards football and football expectation levels. While it was determined that there was a partially significant difference between the ages, places of birth, grade levels, attitudes towards football and football expectation levels of the Secondary School Students participating in the research.