Pektus karinatumda kosta kalınlığının deformite şiddetine etkisi
The relationship between rib thicknessanddeformity severity in pectus carinatumcases
- Tez No: 907244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KARAÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: En sık ikinci konjenital göğüs duvarı deformitesi olan pektus karinatum olgularında çeşitli seviyelerdeki kaburga kalınlıkları arasındaki farkı ve bu farkların diğer deformite indeksleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2011 ve Aralık 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda göğüs duvarı deformitesi sebebiyle Abramson prosedürü uygulanan 60 olgu (PKA), pektus karinatum deformitesi olmasına rağmen cerrahi ihtiyacı duyulmayan 30 olgu (PKN) ve yine aynı tarihlerde göğüs duvarı deformitesi dışı sebeplerle kliniğimize başvuran kontrol grubu (N) olarak kabul edilen 30 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgular için bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden Haller indeksi, modifiye Haller indeksi, angulus açısı, sağ ve solda ön ve mid aksiller hatlarda 5 ve 6. kosta kalınlık farkları ölçüldü. Tüm veriler veri analiz sistemine SPSS 29.0 programı aktarıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p 0,05). Sonuç: Pektus karinatum olgularında Hİ ile modifiye Hİ cerrahi ihtiyacı ve deformite şiddetinin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Abramson prosedürü uyguladığımız olgularda peroperatif gözlemlediğimiz kaburga kalınlık farkları deformite sebebi olabileceği gibi deformite sonucu da olabilir. Yapmış olduğumuz retrospektif değerlendirmeye göre deformite şiddetine göre kaburga kalınlık farkları izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the differences in rib thickness at various levels in cases of pectus carinatum, the second most common congenital chest wall deformity, and to assess the relationship between these differences and other deformity indixes. Materials and Methods: Between January 2011 and December 2022, 60 cases who underwent the Abramson procedure for chest wall deformity (PKA), 30 cases with pectus carinatum deformity that did not require surgery (PKN), and 30 cases considered as the control group (N), who presented to our clinic during the same period for reasons unrelated to chest wall deformities, were included in the study. For all cases, the Haller index, modified Haller index, angulus angle index and the thickness differences between the 5th and 6th ribs at the anterior and midaxillary lines on both the right and left sides were measured using computed tomography (CT) images. All data were transferred to the data analysis system using SPSS 29.0 software. A p-value 0.05). Conclusion: In cases of pectus carinatum, the Haller index and modified Haller index are crucial in determining the need for surgery and the severity of deformity. The differences in rib thickness observed during the Abramson procedure may either be a cause or a result of the deformity. According to our retrospective evaluation, rib thickness differences correlate with the severity of the deformity.