Ev tipi beyazlatma ajanı ile farklı otc beyazlatma bantlarının sığır minesinin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimi üzerine etkilerinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
Effects of home bleaching agent and di̇fferent otc whitening strips on bovine enamel surface roughness and color changes: An in-vitro study
- Tez No: 907254
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hidrojen peroksit içeren ve peroksit içermeyen tezgah üstü (OTC) beyazlatma bantları ile ev tipi beyazlatma jelinin sığır dişlerinde beyazlatma etkinliğinin ve dişlerin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 60 adet çekilmiş sığır dişi kullanıldı. Örneklerin başlangıç renk ölçümleri spektrofotometre ile yüzey pürüzlülük ölçümleri ise profilometre cihazı ile yapıldı. Sığır dişlerine 2 hafta boyunca kahve ile renklendirme işlemi yapıldı. Renklendirme sonrası tüm örneklerin renk ve yüzey pürüzlülük ölçümleri tekrarlandı. Örnekler her grupta 10 adet olacak şekilde ve her grubun toplam ortalama başlangıç yüzey pürüzlülükleri aynı olacak şekilde (n=10); GrupA: Negatif kontrol, GrupB: Hidrojen peroksit içermeyen kömür tozu ve ftalimidoperoksikaproik asit (PAP) içerikli beyazlatma bandı (Magical White), GrupC: Hidrojen peroksit içeren beyazlatma bandı (Crest3D White Whitestrips Professional Effect), GrupD: Hidrojen peroksit içeren beyazlatma bandı (Crest3D White 1 Hour Express Whitestrips), GrupE: Hidrojen peroksit içeren beyazlatma kiti (jel +bant) (Crest3D Whitestrips Dental Whitening Kit), GrupF: %16 Karbamit peroksit içeren ev tipi beyazlatma jeli (Opalescence PF Melon %16 KP) şeklinde 6 eşit gruba ayrıldı ve beyazlatma işlemleri 2 hafta boyunca üreticinin talimatları doğrultusunda uygulandı. Son olarak beyazlatma işlemi bitimini takiben örneklerin yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçümleri tekrarlandı. Başlangıç ve uygulama sonrası renk ölçümü değerleri kullanılarak ΔE değerleri hesaplandı. Çalışmada en yüksek beyazlatma etkinliği %16 Karbamit peroksit içeren ev tipi beyazlatma jeli Opalesecence (ΔE >8,1) ile elde edildi. Birbirinden farklı HP içeren Crest3D beyazlatma bantların tamamı klinik olarak kabul edilebilir oranda beyazlatma etkinliği gösterdi (2,7 0,05). Peroksit içermeyen kömür tozu içerikli Magical White (ΔE=1,5) beyazlatma bandı, negatif kontrole göre hafif renk değişimi sağlasa da beyazlatma etkinliğine sahip olmadığı görüldü. Opalesecence beyazlatma jeli, diğer gruplara kıyasla daha fazla yüzey pürüzlülüğünde artışa neden olmuş olsa da test edilen tüm beyazlatma grupların beyazlatma sonrası elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri klinik olarak anlamlı bulunmadı (RA< 0,2 µm).
Özet (Çeviri)
To evaluate the whitening effect of over-the-counter (OTC) whitening strips (hydrogen peroxide/ peroxide-free) and home-bleaching gel on bovine teeth and their effect on the surface roughness of the bovine teeth. 60 extracted bovine teeth were used in the study. Initial color measurements of the samples were performed with a spectrophotometer and surface roughness measurements were performed with a profilometer device. Bovine teeth were colored with coffee for 2 weeks. After coloring procedure, color and surface roughness measurements of all samples were repeated. The samples were 10 in each group and the total average initial surface roughness of each group was the same (n = 10); GroupA: Negative control, GroupB: Whitening strips containing hydrogen peroxide-free charcoal powder and phthalimidoperoxycaproic acid (PAP) (Magical White), GroupC: Whitening strips containing hydrogen peroxide (Crest3D White Whitestrips Professional Effect), GroupD: Whitening strips containing hydrogen peroxide (Crest3D White 1 Hour Express Whitestrips), GroupE: Whitening kit (gel + strip) containing hydrogen peroxide (Crest3D Whitestrips Dental Whitening Kit), GroupF: Home bleaching gel containing 16% Carbamide Peroxide (Opalescence PF Melon 16% KP). The samples were separated and bleaching procedures were applied for 2 weeks following the manufacturer's instructions. Finally the surface roughness and color measurements of the samples were repeated. ΔE values were calculated using initial and post-application color measurement values. In the study, the highest whitening effectiveness was achieved with the home bleaching gel containing 16% Carbamide Peroxide, Opalescence (ΔE >8.1). All Crest3D whitening strips containing different concentrations of hydrogen peroxide (HP) showed clinically acceptable whitening efficacy (2.7 0.05). Although the Magical White (ΔE=1.5) whitening strips containing peroxide-free charcoal powder provided a slight color change compared to the negative control, it was found to have no whitening effectiveness. Although Opalescence bleaching gel caused a greater increase in surface roughness compared to other groups, the surface roughness values achieved after whitening were not found to be clinically significant (RA < 0.2 µm).