Acil servis başvurusunda akut böbrek hasarı saptanan hastaların hemogram parametreleri ile kronik böbrek hastalığı gelişimi arasındaki ilişki: Retrospektif çalışma
The association between hemogram parameters and the development of chronic kidney disease in patients diagnosed with acute kidney injury in emergency department admissions: A retrospective study
- Tez No: 907255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA DELİGÖZ BİLDACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH), böbrek fonksiyonlarında hızlı bir düşüşle karakterize edilen bir grup sendromdur. ABH epizodu geçirmenin böbrek fonksiyonu ve/veya yapısında değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan geri dönüşümsüz, yavaş ve ilerleyici klinik olan Kronik böbrek hastalığı (KBH) gelişimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Biz de çalışmamızda akut böbrek hasarı saptanan hastaların hemogram parametreleri ile kronik böbrek hastalığı gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Gereç Yöntem: Çalışmaya 01.01.2021-31.12.2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine başvuran KDIGO kriterlerine göre akut böbrek hasarı saptanan, üç ay veya sonrasında kontrol başvurusu bulunan 220 hasta dahil edildi. Hasta bilgilerine, hastane bilgi sisteminden ulaşıldı. Yaş, cinsiyet, komorbidite, kullanılan ilaçlar, akut böbrek hasarının sebebi, bazal kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı (GFH), ilk ve kontrol başvurudaki kan üre azotu (BUN), kreatinin, GFH, serum elektrolitleri, albümin, brain natriüretik peptid (BNP), tam idrar tetkiki (TİT), CRP, hemogram parametreleri retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 220 hastanın 3 ay veya sonrasındaki kontrol başvuru sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede 84 (%38,1) hastanın KDIGO kriterlerine göre belirlenen KBH evresinin ilerlediği görüldü. Çalışma hedefine uygun olarak KBH evresi ilerleyen ve ilerlemeyen hasta gruplarının nötrofil/lenfosit, nötrofil/monosit, monosit/lenfosit, trombosit/lenfosit, trombosit x nötrofil/lenfosit oranları karşılaştırıldı. İki grup arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. KBH evresi ilerleyen ve ilerlemeyen iki grup cinsiyete göre karşılaştırıldığında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute kidney injury (AKI) is a group of syndromes characterized by a rapid decline in kidney function. It is known that experiencing an AKI episode is associated with the development of irreversible, slow, and progressive clinical chronic kidney disease (CKD), which occurs due to changes in kidney function and/or structure. In our study, we aimed to investigate the relationship between hemogram parameters of patients diagnosed with AKI and the development of chronic kidney disease. Materials and Methods: The study included 220 patients who were admitted to the Emergency Department of Dokuz Eylul University Hospital between January 1, 2021, and December 31, 2023, diagnosed with AKI according to KDIGO criteria, and had follow-up visits three months or later after the initial diagnosis. Patient information was obtained from the hospital information system. Age, gender, comorbidities, medications used, cause of acute kidney injury, baseline creatinine and glomerular filtration rate (GFR), initial and follow-up blood urea nitrogen (BUN), creatinine, GFR, serum electrolytes, albumin, brain natriuretic peptide (BNP), complete urinalysis (CUA), CRP, hemogram parameters were retrospectively analyzed. Results: According to the evaluations of the follow-up results of the 220 patients included in the study, it was observed that the CKD stage progressed in 84 (38.1%) patients as determined by the KDIGO criteria. As per the study objective, neutrophil/lymphocyte, neutrophil/monocyte, monocyte/lymphocyte, platelet/lymphocyte, and platelet x neutrophil/lymphocyte ratios were compared between the patient groups with and without CKD stage progression. No statistically significant difference was found between the two groups. No statistically significant difference was found between the two groups when compared by gender.