Temporomandibular Eklem Düzensizliklerinin Diş Hekimliği Öğrencilerinde Tanı Kriterleri Aksis 1 ile Değerlendirilmesi ve Dişsel Maloklüzyonlarla İlişkisinin İncelenmesi
Evaluation of temporomandibular joint disorders in dental students using axis I diagnostic criteria and their relationship with dental malocclusions
- Tez No: 907256
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ECE SABAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Çalışmamızda temporomandibular eklem düzensizliklerinin (TMD) diş hekimliği öğrencilerinde Tanı Kriterleri Aksis 1 ile değerlendirilmesi ve eğitim yılı, yaş, cinsiyet, overjet, overbite, açız açma şekli, ağız açma miktarı ve dişsel maloklüzyonlarla ilişkisinin bir arada incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 2022-2023 eğitim yılı bahar dönemi diş hekimliği öğrencilerini kapsayan kesitsel araştırma 340 öğrenci (140 erkek, 200 kadın; yaş ortalaması 21,6 ± 1,5) üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada TMD tanısında kullanılmak üzere Tanı Kriterleri (DC/TMD) Aksis 1 formu kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde frekans, ortalama, medyan ve standart sapmalar hesaplanmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması Pearson Ki-kare testi, nümerik değişkenlerin karşılaştırılması ise Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada, TMD görülme oranı %53,2 olup, özellikle 1. Sınıf öğrencilerinde daha az sıklıkta rastlanmış ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,006). Angle sınıflamasına göre TMD görülme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,233). Cinsiyetler arasında TMD görülme sıklığında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.149). Transversal ve vertikal yöndeki maloklüzyonlar ile TMD arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate temporomandibular joint disorders (TMD) in dental students using Diagnostic Criteria Axis 1 and to examine their relationship with academic year, age, gender, overjet, overbite, mouth opening style, mouth opening amount and dental malocclusions. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted in the spring term of the 2022-2023 academic year at the Faculty of Dentistry, Ege University, with a sample of 340 dental students (140 males, 200 females; mean age 21.6 ± 1.5). The Diagnostic Criteria for TMD (DC/TMD) Axis 1 form was used for diagnosing TMD. Descriptive statistics, including frequency, mean, median, and standard deviations, were calculated. Pearson's Chi-square test was used for the comparison of categorical variables, and the Mann Whitney U test was employed for the comparison of numerical variables. Results: The prevalence of TMD in the study was 53.2%, with first-year students showing a lower frequency of TMD, which was statistically significant (p=0.006). No statistically significant difference was found in TMD prevalence according to the Angle classification (p=0.233). No significant difference in TMD prevalence between genders was detected (p=0.149). No significant relationship was found between TMD and malocclusions in the transversal and vertical directions.