Çocuklarda temporomandibular eklem düzensizliklerinin ekstraoral ve intraoral yapılarla ilişkisi
The relationship of temporomandibular joint disorders with extraoral and intraoral structures in children
  1. Tez No: 815825
  2. Yazar: ELİF MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALKIŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ACAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; karışık ve daimi dişlenme döneminde bulunan çocuklarda temporomandibular eklem düzensizliklerinin intraoral ve ekstraoral yapılarda neden olduğu değişiklikleri ortaya koyarak, etiyolojik ve predispozan faktörlerle olan ilişkisini incelemektir. Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalına başvuran hastalardan temporomandibular eklem düzensizliği belirtilerinden en az birini gösteren 61 hasta çocuk (31 çocuk 6-12 yaş arası, 30 çocuk 12-15 yaş arası) ve hiçbir temporomandibular eklem düzensizlik belirtisi göstermeyen 61 sağlıklı çocuk (31 çocuk 6-12 yaş arası, 30 çocuk 12-15 yaş arası) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda temporomandibular eklem düzensizliği görülme sıklığının yaşla arttığı ve kızlarda daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Çalışma grubunda sık görülen semptomlar baş ağrısı, eklem sesleri ve ağrısı, çiğneme kaslarında hassasiyet, postür bozuklukları maksimum ağız açıklığı ve masseter kas kalınlığında azalma olarak sıralanabilir. Ayrıca iskeletsel ve dişsel maloklüzyonların çalışma grubunda daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to reveal the changes in intraoral and extraoral structures caused by temporomandibular joint disease in children with mixed dentition and permanent dentition and to investigate their relationship with etiologic and predisposing factors. Among the patients presenting to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry of Uşak University, 61 children (31 children aged 6-12 years, 30 children aged 12-15 years) with at least one of the symptoms of temporomandibular joint disorder and 61 healthy children (31 children) who had no signs of temporomandibular joint disorder were included in the study. Children aged 6-12 years, 30 children aged 12-15 years). As a result of the study, the incidence of temporomandibular joint disorder was found to increase with age and was more common in girls. Common symptoms in the study group may be listed headaches, joint noises and pain, tenderness in chewing muscles, postural problems, and a decrease in maximum mouth opening and masseter muscle thickness. It was also found that skeletal and dental malocclusions were more common in the study group.