Subsolid pulmoner nodüllerin klinik, radyolojik,metabolik ve patolojik özelliklerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of clinical, radiological, metabolic and pathologicalfeatures of subsolid pulmonary nodules
- Tez No: 907292
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KÖKSAL, DOÇ. DR. ULAŞ KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilgisayarlı tomografi (BT) kullanımının yaygınlaşmasıyla son yıllarda insidansında artış gözlenen subsolid nodüllerin takip süreleri ve hangi nodüllere yönelik tanısal veya tedavi yaklaşımlarının uygulanacağı konusunda literatürde net bir fikir birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı, subsolid nodüllerin kapsamlı klinik, radyolojik, metabolik ve patolojik özelliklerini ortaya koyarak, aralarındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya, 2012-2022 yılları arasında toraks BT'te subsolid nodül saptanan, merkezimizde cerrahi yapılan 86 hastaya ait 92 subsolid nodül dahil edilmiştir. Hastaların klinik verileri, hastane veri tabanından retrospektif olarak elde edilirken, BT, pozitron emisyon tomografisi (PET)/BT görüntüleri ve doku kesitleri, ilgili bölümler tarafından yeniden değerlendirilmiştir. Hastaların (%53,5 kadın) ortalama yaşı 61±10 yıl olup %73,5'inde sigara kullanımı, %47'sinde malignite öyküsü mevcuttu. Nodüllerin tamamı tesadüfi saptanmış, yarısı ilk tespit edildikten hemen sonra, diğer yarısı ise ≥3 ay (medyan: 29,6, aralık: 4-134,4 ay) takip sonrası çıkarılmıştı. Rezeksiyon öncesinde 43 nodüle (%46,7) perkütan biyopsi yapılmış, duyarlılık %95,3, majör komplikasyon oranı ise %2,3 bulunmuştur. Preoperatif BT'lerde nodüllerin 27'si saf buzlu cam, 61'i kısmi solid ve 4'ü solid (izlemde solid hale gelmiş) yapıdaydı. Postoperatif patolojik tanıları; 1 atipik adenomatöz hiperplazi (AAH), 2 adenokarsinoma insitu (AİS), 26 minimal invaziv adenokarsinom (MİA), 51 invaziv adenokarsinom (İA), 1 skuamöz hücreli karsinom, 3 metastaz, 8 benign lezyondu. Kısmi solid nodüllerde, saf buzlu cam nodüllere kıyasla nodül içyapısında hava bronkogramı, vasküler ve bronşiyal işaretler ile plevral çekinti daha yaygın olarak gözlenmiş olup daha yüksek oranda İA tanısı konulmuştur (%64`e karşı %37; p=0,019). Saf buzlu cam nodüllerde koronal uzun çapın 12 mm'nin üzerinde olması İA'yı %70 duyarlılık ve %81,3 özgüllükle AAH/AİS/MİA/benign patolojilerden ayırt edebilmiştir. Kismi solid nodüllerde ise solid kısmın uzun çapının 7 mm ve üzerinde olması %71,8 duyarlılık ve %66,7 özgüllükle benzer kararı vermeyi sağlamıştır. BT'de plevral temas ve çekintinin birlikte olması visseral plevra invazyonunu %66,7 duyarlılık, %78,9 özgüllükle tanımıştır. Patolojik incelemede, lepidik patern oranı saf buzlu cam nodüllerde koronal uzun çap ile; kısmi solid nodüllerde ise solid kısım çapı ile negatif korelasyon göstermiştir. Ayrıca, nodülün irregüler şekli, nodül içyapısında hava kabarcığı veya kist varlığı, vasküler işaret, plevral çekinti, yüksek Brock skoru ve PET/BT'de artmış metabolik tutulum değerleri, nodülün invaziv karakteriyle ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak, subsolid nodüllerin preoperatif radyolojik ve metabolik özellikleri postoperatif patolojik özelliklerle korelasyon göstermektedir. Bu bulgular, subsolid nodüllerin uzun dönem takibinde ve tedavi kararı vermede yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
he widespread use of computed tomography (CT) has led to a rise in detected subsolid nodules, yet there is no consensus on follow-up or treatment criteria. This study examines the clinical, radiological, metabolic, and pathological characteristics of these nodules and their interrelationships. The study includes 92 subsolid nodules from 86 patients who underwent surgery at our center, detected on thoracic CT between 2012 and 2022. Patient clinical data were retrospectively obtained from the hospital database, and CT, positron emission tomography (PET)/CT images, and tissue sections were reevaluated by the respective departments. The patients had a mean age of 61±10 years, with 53.5% female, 73.5% having a smoking history, and 47% a history of malignancy. All nodules were incidentally detected; half were excised immediately, while the others were removed after a follow-up of ≥3 months (median: 29.6, range: 4-134.4 months). Percutaneous biopsy was performed on 43 nodules (46.7%), with a sensitivity of 95.3% and a 2.3% major complication rate. Preoperative CT scans showed that 27 nodules were pure ground-glass, 61 were part-solid, and 4 were solid (having become solid during follow-up). Postoperative pathological diagnoses included 1 atypical adenomatous hyperplasia (AAH), 2 adenocarcinoma in situ (AIS), 26 minimally invasive adenocarcinoma (MIA), 51 invasive adenocarcinoma (IA), 1 squamous cell carcinoma, 3 metastases, and 8 benign lesions. Part-solid nodules showed more frequent air bronchograms, vascular and bronchial signs, and pleural retraction within the nodule structure compared to pure ground-glass nodules, and IA was diagnosed more frequently in part-solid nodules (64% versus 37%; p=0.019). Among pure ground-glass nodules, a coronal long diameter greater than 12 mm could differentiate IA from AAH/AIS/MIA/benign pathologies with 70% sensitivity and 81.3% specificity. In part-solid nodules, a long diameter of the solid component of 7 mm or greater allowed for a similar distinction with 71.8% sensitivity and 66.7% specificity. The presence of both pleural contact and retraction on CT indicated visceral pleural invasion with 66.7% sensitivity and 78.9% specificity. Pathological analysis showed a negative correlation between the lepidic pattern and the coronal long diameter in pure ground-glass nodules, and with the solid component diameter in partsolid nodules. Furthermore, irregular shape of the nodule, presence of air bubbles or cysts within the nodule, vascular signs, pleural retraction, high Brock score, and increased metabolic uptake values on PET/CT were associated with the invasive nature of the nodule. In conclusion, the preoperative radiological and metabolic characteristics of subsolid nodules correlate with their postoperative pathological features. These findings are valuable in guiding long-term follow-up and treatment decisions for subsolid nodules.