Elektronik devrelerinde gürültünün bilgisayar yardımıyla analizi
  1. Tez No: 5549
  2. Yazar: ALİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada kullanıcı tarafından tanımlanabilen bir devrenin, elemanlar için uygun devre modeli kullanarak sürekli sinüzoidal halde düğüm gerilimleri analizi ve gürültü analizini yapabilen bir yazılım programı hazırlanmıştır. Program IBM-PC Compatible olan CORDATA PC400 bilgisayarında GW-BASIC 3.2 dilinde hazırlanmıştır. Ayrıca programa analiz dışında, kullanımı kolaylaştırmak için bazı küçük altprogramlar ( Tanımlanan devreyi diskete kaydetmek ve tekrar yüklemek, sonuçları diskete kaydetmek, sonuçları grafik halinde göstermek için.) eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this master theses, a computer program for analysis of electronic circuit which can be describable by one has been prepared. Two kind of analyse are possible in this program. The first one is sinusoidal solid state nodal analyse and second one is noise analyse of circuit. In this program, small signal equalent circuit of devices has been used. The analyse prgram has been prepared at CORDATA PC 400 computer, IBM PC compatible in GWBASIC 3.2 Interpreter. Some sub programs have been added to the main program for simplicity of using this program.