Sosyal anksiyete bozukluğu olan hastalarda sosyal medya kullanım bozukluğu ve metakognisyonlarla ilişkisi
Social media use disorder and its relationship with metacognitions in patients with social anxiety disorder
- Tez No: 907301
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAYKÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma ile sosyal anksiyete bozukluğu olan hastalarda sosyal medya kullanım bozukluğunun üstbilişlerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: SBÜ Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran sosyal anksiyete bozukluğu tanısı konulan 18-65 yaş aralığında olan 99 kişi ve 113 sağlıklı kontrolü çalışmaya aldık. Sosyal anksiyete bozukluğu tanısı koymak için hastalara SCID-5 uyguladık. Çalışmaya katılma ölçütlerini karşılayan hastalara çalışmaya katılmaları için yazılı onamları alındıktan sonra kendi dolduracakları öz bildirim ölçekleri olan; Sosyodemografik Veri Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ), Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAÖ) ve Üstbiliş Ölçeği-30 (MCQ-30) uyguladık.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to examine the relationship between social media use disorder and metacognitions in patients with social anxiety disorder. Materials and Methods: 99 people between the ages of 18 and 65 who were diagnosed with social anxiety disorder and 113 healthy controls who applied to psychiatry outpatient clinic of Dr Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital were included to this study. SCID-5 was administered to the patients to diagnose social anxiety disorder. Sociodemographic Data Form, Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) and Metacognition Scale-30 (MCQ-30), which are self-report scales to be completed by the patients who meet the criteria for participation in the study, were applied after obtaining their written consent.