Çocuk cerrahi ve dahiliye birimlerinde çalışan hemşirelerin alanda uzmanlaşmaya yönelik tutumları ile psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
Examination of the attitudes towards specialization and psychological well-being of nurses working in surgical and internal medicine services
  1. Tez No: 907308
  2. Yazar: CEREN RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMAHAN FİLİZ ÖĞCE AKTAŞ, PROF. DR. TÜLAY YAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hemşirelik hizmetlerinin niteliğini artırmak aynı zamanda daha iyiye ulaşması için çaba göstermek meslekte bilimselliği ve profesyonelliği gerektirir. Hemşirelikte profesyonelliğin önemi günümüzün değişen sağlık bakım hizmetleri ile daha da artmaktadır. Psikolojik iyi oluş, hemşireler için hem çalışma ortamlarında hem de eğitim süreçlerinde oldukça önemlidir. Bu çalışma Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde cerrahi ve dahiliye birimlerinde çalışan hemşirelerin alanda uzmanlaşmaya yönelik tutumları ile psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi amacıyla Aralık 2023 - Mayıs 2024 tarihleri arasında 224 hemşire ile yapılmıştır. Veriler sosyo-demografik ve mesleki özellikler formu, Hemşirelikte Uzmanlaşmaya Yönelik Tutum Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS istatistik paket programında yapılmıştır. Çalışmamızda hem cerrahi birimler hem de dahili birimler grubunda Hemşirelikte Uzmanlaşmaya Yönelik Tutum puanları ile Psikolojik İyi Oluş puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve orta düzeyli bir ilişki elde edilmiştir (cerrahi birimler r=0,453, p0,05).
Özet (Çeviri)
Increasing the quality of nursing services and striving for them to be better requires science and professionalism in the profession. The importance of professionalism in nursing is increasing with today's changing health care services. Psychological well-being is very important for nurses both in their work environments and in their education processes. This study was conducted with 224 nurses between December 2023 and May 2024 in order to examine the attitudes of nurses working in the surgical and internal medicine services towards specialization in the field and their psychological well-being at Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital. Data were collected using the socio-demographic and professional characteristics form, the Attitude Towards Specialization in Nursing Scale and the Psychological Well-being Scale. The SPSS statistical package program was used for data analysis.