Bazı metal organik kafes (MOF) yapılı bileşiklerin boya ve antibiyotik giderim verimliliğinin araştırılması
Investigation of the dye and antibiotic removal efficiency of some metal-organic framework (MOF) compounds
  1. Tez No: 907324
  2. Yazar: DUYGU YANARDAĞ KOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EDEBALİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada MIL-53(Al), Co/UiO-66 ve ZIF-67 metal-organik kafesleri (MOF) sentezlenmiş ve indigo karmin boyasının ve siprofloksasin antibiyotiğinin giderimleri incelenmiştir. Üç farklı sentez parametresi kullanılarak her bir MOF'un indigo karmin ve siprofloksasin adsorpsiyon verimliliği araştırılmış ve optimum koşullar belirlenmiştir. XRD ve FTIR analizleri sentezlerin başarıyla gerçekleştiğini, N2 adsorpsiyon-desorpsiyon ölçümleri ise BET yüzey alanlarının sentez koşullarına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. MIL-53(Al), Co/UiO-66 ve ZIF-67'nin morfolojik özellikleri FESEM analizleri ile incelenmiş ve her bir MOF'un belirgin yapısal özellikleri gözlemlenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında, indigo karmin giderimi için optimum koşullar belirlenmiştir. Kinetik analizler tüm MOF'ların indigo karmin adsorpsiyonu için sözde ikinci derece kinetik modele uyduğunu ve verilerin izoterm model çalışmalarında ise Langmuir izoterm modeline daha iyi uyduğunu ortaya koymuştur. İndigo karmin için maksimum adsorpsiyon kapasiteleri MIL-53(Al), Co/UiO-66 ve ZIF-67 için sırayla 156 mg g-1, 357,1 mg g-1 ve 370 mg g-1 olarak hesaplanmıştır. Siprofloksasin gideriminde ise MIL-53(Al), Co/UiO-66 ve ZIF-67 malzemeleri için yapılan kinetik model çalışmaları ile sözde ikinci derece kinetik modeline daha uygun olduğu bulunmuştur. İzoterm analizlerinde MIL-53(Al) ve ZIF-67 için elde edilen sonuçların Langmuir modeline, Co/UiO-66 için ise Freundlich modeline uyduğu saptanmıştır. Siprofloksasin için maksimum adsorpsiyon kapasiteleri MIL-53(Al), Co/UiO-66 ve ZIF-67 için sırayla 188,7 mg g-1, 45,17 mg g-1 ve 322,6 mg g-1 olarak hesaplanmıştır. NaCl tuz konsantrasyonlarının etkisi her bir adsorpsiyon sürecinde izlenmiştir. Geri kullanılabilirlik çalışmaları yapılan MIL-53(Al), Co/UiO-66 ve ZIF-67 için sürdürülebilir bir adsorpsiyon performansı sundukları görülmüştür. Yüksek adsorpsiyon giderimine sahip olan MOF'ların aynı zamanda su ortamında bozunmaya karşı dirençli olmaları, bu malzemelerin endüstriyel boyalar ve antibiyotik kirleticilerinin gideriminde güçlü adaylar olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, MIL-53(Al), Co/UiO-66 and ZIF-67 metal-organic frameworks (MOFs) were synthesized, and their effectiveness in the removal of indigo carmine and ciprofloxacin was investigated. The adsorption efficiency of each MOF for indigo carmine and ciprofloxacin was studied under three different synthesis parameters, and the optimum conditions were determined. XRD and FTIR analyses confirmed the successful synthesis of each MOF, while N2 adsorption-desorption measurements showed that the BET surface areas varied depending on the synthesis conditions. The morphological properties of MIL-53(Al), Co/UiO-66 and ZIF-67 were investigated by FESEM analysis, and the distinct structural features of each MOF were observed. In adsorption studies, the optimum conditions for indigo carmine removal were determined. Kinetic model studies revealed that all MOFs fit the pseudo-second order kinetic model for indigo carmine adsorption and isotherm model studies showed that the Langmuir isotherm model provided the best fit for all MOFs. The maximum adsorption capacities for indigo carmine were calculated as 156 mg g-1, 357.1 mg g-1 and 370 mg g-1 for MIL-53(Al), Co/UiO-66 and ZIF-67, respectively. In the removal of ciprofloxacin, the kinetic model studies of MIL-53(Al), Co/UiO-66 and ZIF-67 were found to better fit the pseudo-second order kinetic model. Isotherm model studies for ciprofloxacin showed that MIL-53(Al) and ZIF-67 fit the Langmuir model and Co/UiO-66 fit the Freundlich model. The maximum adsorption capacities for ciprofloxacin were calculated as 188.7 mg g-1, 45.17 mg g-1 and 322.6 mg g-1 for MIL-53(Al), Co/UiO-66 and ZIF-67, respectively. The effect of NaCl salt concentrations on each adsorption process was investigated. Reusability studies demonstrated that MIL-53(Al), Co/UiO-66, and ZIF-67 exhibited sustainable adsorption performance for both indigo carmine and ciprofloxacin. All three MOFs showed high adsorption efficiencies, making them strong candidates for the removal of indigo carmine dye and ciprofloxacin antibiotic pollutants. Additionally, they are water-resistant, making them advantages for wastewater treatment applications.